DENİZİ KİRLETEN KÖMÜR SONUNDA KALDIRILDI

DENİZİ KİRLETEN KÖMÜR SONUNDA KALDIRILDI
Tekirdağ Limanı'nda yurt dışından getirilen ve limanda kalan kömürlerin taşınması için uzun zamandır bir adım bekleniyordu. Denizi ve çevreyi kirleten kömürlerin 3 yıl sonra limanı devralan firma tarafından kaldırıldı.LİMANDA...

Tekirdağ Limanı'nda yurt dışından getirilen ve limanda kalan kömürlerin taşınması için uzun zamandır bir adım bekleniyordu. Denizi ve çevreyi kirleten kömürlerin 3 yıl sonra limanı devralan firma tarafından kaldırıldı.

LİMANDA KÖMÜR DAĞI OLUŞTU

Edinilen bilgiye göre yaklaşık 3 yıl önce bir firma tarafından Tekirdağ TDİ Limanı'na sanayide kullanılmak üzere Rusya'dan kömür getirilmişti. Gemilerle getirilen kömür liman sahasına yıkılmış ve adeta limanda kömür dağı oluşmuştu. Yine iddialara alıcı firma kömürün kalorisini az bularak kömürleri almaktan vazgeçmişti.

KÖMÜRLER LİMANDA KALDI

19 bin ton kömür alıcı firmanın kalorisi düşük olduğu gerekçesi ile almaktan vazgeçmesi ve getiren firmanın da kömürü geri götürmemesi nedeniyle yaklaşık 3 yıldır liman sahasında kaldırılmayı bekliyor. Liman sahasını kaplayan kömür nedeniyle liman sahası 3 yıldır etkin bir şekilde kullanılmıyordu.

ÇEVREYİ KİRLETTİ

Taşınması yılan hikayesine dönen ve bir türlü taşınamayan kömürler uzun süredir çevreyi tehdit ediyordu. Yağmurlarla birlikte denize akan kömür tozlarının denizi kirlettiği öne sürülmüştü. Yine rüzgarın etkisi ile çevreye yayılan kömür tozunun da vatandaşların sağlığını etkilediği iddia edilmişti. Kömürün yağmur suları ile yayılmaması için çevresine bariyerlerle önlem alınmıştı.

YANMASINDAN KORKULUYORDU

Uzun süredir kaldırılmayı bekleyen kömürün kendiliğinden yanması en büyük korkulardan biriydi. Uzmanlar daha önce buradaki kömürlerin yanabileceği endişesi ile uyarıda bulunmuştu.

TAŞINDI

Öte yandan limanı alan Ceynak Firması çalışmalara başladı. Firma alandaki kömürü yediemine kaldırdı. Liman sahası temizlenerek yeniden hizmete soktu.