Dershaneler yeniden horladı

Dershaneler yeniden horladı
Tekirdağ’da özel kurs adı altında açılan yeni dersaneler ortaya çıkmaya başladı. Tek dersten ders vermesi gereken dersanelerin öğrencilerden 10 bin TL’yi bulan paralar alarak bütün derslerde eğitim verdiği ortaya çıktı....

Tekirdağ’da özel kurs adı altında açılan yeni dersaneler ortaya çıkmaya başladı. Tek dersten ders vermesi gereken dersanelerin öğrencilerden 10 bin TL’yi bulan paralar alarak bütün derslerde eğitim verdiği ortaya çıktı. Dershane sisteminin yeniden hortladığı Tekirdağ’da veliler yine dertli.

FETÖ’NÜN EN BÜYÜK SİLAHIYDI

2013 yılının eylül ayında zamanın Başbakanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘bundan böyle dershaneler eğitim sistemimizde olmayacak, kapanacak’ demesiyle başlayan süreçte FETÖ’cülerin başlattığı kara propaganda 17-25 Aralık 2013’de darbe girişimine dönüşmüştü.

EĞİTİM SİSTEMİNDE TAMAMEN ÇIKARILDI AMA

2013 yılının eylül ayında zamanın Başbakanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘bundan böyle dershaneler eğitim sistemimizde olmayacak, kapanacak’ demesiyle başlayan süreçte FETÖ’cülerin başlattığı kara propaganda 17-25 Aralık 2013’de darbe girişimine dönüşmüştü. 2015’e kadar dönüşmesi kararlaştırılan dershanelere özel okula dönüş fırsatı da verilerek dershanelerin eğitim sisteminde tamamen çıkarılması karara bağlanmıştı.

TEKİRDAĞ’DA DERSHANELER GERİ DÖNDÜ

Konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyan FETÖ’cüler bir darbe de Anayasa Mahkemesinden aldılar ve dershaneler resmen tarih oldu. Ancak özel eğitim kurslarına izin verilmeye devam etti. Peşinden Danıştay, özel eğitim kurslarındaki üç ders üst sınırını kaldırınca dershanecilere tekrar gün doğmuş oldu. Şu anda Tekirdağ’da ve diğer illerde sürekli özel eğitim kurs adıyla dershaneler açılmaya tekrar başlanırken dershaneleri kapatılan FETÖ’cülerin de başka isim ve sahiplerle tekrar sektöre döndüğü iddia edildi. Tekirdağ’da 2015 bu zamana kadar 20’ye yakın özel eğitim kurumuna izin verildiği öğrenilirken bu sayının daha da artacağı gözleniyor.

TAKVİYE KURSLARI FİYASKO

Hükümetin dershanelerin kapatılmasına alternatif olarak geliştirdiği okullarda takviye kursları ise dershanelere alternatif olamadı. Milli Eğitim Bakanlığı takviye kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretlerinde yüzde yüz artış yapmasına rağmen dönem başında takviye kurslarına yoğun bir şekilde olan katılım zaman içerisinde azaldı. Takviye kursları kapsamında oluşturulan bir çok sınıf birleştirildi, kapatıldı. Özel Eğitim Kursları öğrenciler için yeniden umut kapısı olurken özel okullara yönelişi de azalttı. Takviye kurslarının denetimsizliğinin yanında bazı öğretmenlerin zamlı ek ders ücreti almalarına rağmen takviye kursların kendi normal derslerinin devamı gibi işlemesi öğrencileri bu kursları daha da ilgisizleştirirken, veli ve öğrenciler yeniden özel eğitim kurumlarının ve özel hocaların yolunu tuttular.

TEK DERS KURALINA UYAN YOK

İddialara göre tek dersten açılması gereken kursların yine eski sistemde olduğu gibi kurallara aykırı olarak sınav derslerinden yapıldığı öğrenildi. Velilerden yıllık 10 bin TL para talep eden kursların eski sistemde olduğu gibi faaliyet vermeye devam ettiği kaydedildi.