DES OTEL’E MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖDÜLÜ

DES OTEL’E MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖDÜLÜ
Tekirdağ’da otelcilik alanında yatırım yapan Des Otel otelz.com tarafından da ödüle layık görüldü.  Otelz.com sitesinden rezervasyon yapan misafirlerin oylamaları belirlenen ‘2018 Müşteri Memnuniyeti’ ödülü Des Otel’e...

Tekirdağ’da otelcilik alanında yatırım yapan Des Otel otelz.com tarafından da ödüle layık görüldü.  Otelz.com sitesinden rezervasyon yapan misafirlerin oylamaları belirlenen ‘2018 Müşteri Memnuniyeti’ ödülü Des Otel’e verildi.

Modern tarzla dizayn edilmiş deniz manzaralı odalarıyla estetik ve konforun keyfini yaşayabileceğiniz DES´OTEL Tekirdağ´da hizmet veriyor. Doğallığı ve lüksü bir arada sunan DES´OTEL´in Yönetim Kurulu Başkanlığını Muzaffer Destereci ve Otel Genel Müdürlüğünü Antalya´dan transfer edilen Necmi Gür yapıyor.

2018 Temmuz ayında açılan otel, Tekirdağ merkezde iş ve alışveriş merkezlerinin kalbinde sahil şeridine 300 m mesafede, Rakozcy müzesine ve Namık Kemal evine yürüyüş mesafesesınde, Kumbağ plajına 15dk, yamaç paraşütü yapabileceğiniz Uçmakdere´ye 30 dk, şaraplarıyla meşhur Sarköy´e 1 saat mesafededir. Ayrıca Tekirdağ Çorlu Havalimanı´na 59 km, Tekirdağ Otogarı´na ise 1 km mesafede yer alıyor.

Otelz.com sitesinden rezervasyon yapan misafirlerin oylamaları belirlenen ‘2018 Müşteri Memnuniyeti’ ödülü Des Otel’e verildi. Hijyen, temizlik, konfor, servis karşılama gibi kriterlerle müşteri memnubiyetini ölçen otelz.com 10 üzerinden 9.5 puanla Des Oteli ‘2018 Müşteri Memnuniyeti’ ödülüne layık gördü.

Kısa zamanda bu ödülü almanın kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Otel Müdürü Necmi Gür, “Açılalı kısa bir zaman olmasına rağmen otelimiz müşteri memnuniyeti değerlendirmesinde 10 üzerinden 9.5 puan aldı. Amacımız Tekirdağımıza ve şehrimize gelen misafirlerimize güzel hizmet sunmak. Hizmet kalitemizi her geçen gün artırarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.