DÖNER ZEHİRLENMESİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

DÖNER ZEHİRLENMESİNİN NEDENİ BELLİ OLDU
Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde haftasonu zehirlenme şüphesi ile hastaneye başvuran 66 kişinin zehirlenme nedeni belli oldu.66 KİŞİ ZEHİRLENDİTekirdağ'da faaliyet gösteren bir dönerciden döner yiyen 66 kişi bir süre sonra...

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde haftasonu zehirlenme şüphesi ile hastaneye başvuran 66 kişinin zehirlenme nedeni belli oldu.

66 KİŞİ ZEHİRLENDİ

Tekirdağ'da faaliyet gösteren bir dönerciden döner yiyen 66 kişi bir süre sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle Tekirdağ Devlet Hastanesi'ne başvurmuştu. Yedikleri dönerden zehirlendikleri ileri sürülen 66 kişi, hastanede tedavi altına alındı. Hastaneye müracaat eden vatandaşlar tedavilerinin ardından taburcu edildi.

ZEHİRLENME DÖNERDEN ÇIKTI

Olaydan sonra Kolordu Caddesi'nde yeni açılan E.C isimli zincir marka dönercide Tarım ve Orman İl Müdürlüğü numune aldı. Alınan numuneler Gıda Tarım Labarutarı'nda incelendi. İnceleme sonuçlarına ise Odak Haber ulaştı. İşyerinden alınan örneklerde Listeria isimli bakteriye rastlanıldı. 2 gün üst üste alınan örneklerden sadece birinde bakteriye rastlanıldı. 3 gündür kapalı olan işyerinin ise cuma günü açılacağı kaydedildi. İşyerine cezai işlem uygulanacak.

LİSTERİA NEDİR?

Listeria(Listeria monocytogenes), çevrede doğal olarak bulunan dayanıklı bir bakteridir. Et işleme tesisi gibi bir ortamda aylar hatta yıllar boyunca yaşayabilir ve üretim tesisinde çeşitli aşamalarda etin kirlenmesine neden olabilir. Genellikle toprak, su, bitki örtüsü, insan ve hayvan dışkısı, kanalizasyon, kümes hayvanları ve et işleme tesislerinden çıkan atık sularda meydana gelir. Et ve et ürünleri, süt ürünleri (pastörize edilmemiş ve pastörize), taze ve dondurulmuş ürünler (meyveler, sebzeler ve filizler) ve tüketime hazır ürünler de dahil olmak üzere çok çeşitli gıda türlerini kirletebilir. Bazen toplumda salgınlar şeklinde görülebilir.