DÜNYANIN EN İYİSİ TEKİRDAĞ’DA

DÜNYANIN EN İYİSİ TEKİRDAĞ’DA
Türkiye’nin yerli ve milli tohum üretiminde ilk 10’nunda yer alan Tekirdağ markası Sarı Tohumculuk, emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Dünyanın en iyi temizleme, tohum ayıklama, işleme ve tasnif tesisine sahip olan firma,...

Türkiye’nin yerli ve milli tohum üretiminde ilk 10’nunda yer alan Tekirdağ markası Sarı Tohumculuk, emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Dünyanın en iyi temizleme, tohum ayıklama, işleme ve tasnif tesisine sahip olan firma, ürettiği tohumları Anadolu ve dünya pazarına çıkartarak bereket saçıyor.

MURATLI’DAN DÜNYAYA TOHUM İHRACI

Türkiye’nin tohumculuktaki gururu olan Sarı Tohumculuk firması Muratlı ilçesi Kepenekli Mahallesi’nde modern tesisinde hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin yerli milli tohum üretiminde ilk 10’nunda yer alan firma, dünyanın en iyi tohum eleme tesislerine sahip.  Firmanın çalışmaları ve tesis hakkında Sarı Tohumculuk Genel Koordinatörü İbrahim Toruk ve  Pazarlama Satış Sorumlusu Emre Sarı Odak Haber açıklamalarda bulundu.

DÜNYANIN EN İYİ TESİSİ

Tesisin dünya üzerinde en iyi tesislerden bir olduğunu kaydeden Sarı Tohumculuk Genel Koordinatörü İbrahim Toruk , “Tekirdağ ilinin Muratlı ilçesinin Kepenekli Mahallesi’nde tesisimiz. Şehir merkezine 19, Muratlı’ya 7, Çorlu’ya 21 kilometre uzaklıkta. Tesisimiz verimli tarım arazilerinin ortasında yer alıyor. Her yere mesafe olarak çok yakın. 2017 Mayıs’ta yatırıma başladık. 6 ay içerisinde ise kuruluma geçtik. Tohum eleme ve tasnifleme fabrikası Türkiye’nin en iyisi. Bu konuda en iyiyiz iddiamız bu.  Şuanda gerçekten Türkiye’nin en iyisiyiz. Burada hibrit ayçiçeğinden arpasına buydayına üretim yapıyoruz. Tesisiz 13 bin bin metre kare alan içerisinde 5 bin 600 metre kare kapalı alanımız mevcut. Tesisimizin arka bölümünde üretim araştırma ve açık saha deneme alanımız var. Saatte 10 ton kapasiteli eleme kapasitesine sahibiz. Şuanda dünya üzerinde en iyi temizleme, tohum ayıklama, işleme ve tasnif tesisi bizde. Sektörün en moderniyiz. Cihazlarımız konusunda en iyi olan Alman firma tarafından yapıldı” dedi.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ÇOK FAZLA

Kendi markası tohumlarla Türkiye ve Dünya pazarında at koşturduklarını ifade eden Toruk, “Yılda 8 ile 15 bin dekar üretim alanımız var. Bu üretim alanları Trakya’nın her bölgesinde. Orada  ürettiğimiz tohumlukları kapalı alan depolarımıza getiriyoruz. Oradan tekrar eleyerek temizleme ve işleme işlemini yapıyoruz. Buradan da tüm Türkiye’ye pazarlamasını yapıyoruz. Bir genç bir firmayız. 2012 yılında kurulduk. Türkiye’de yaklaşık 400 adet tahıl tohumu ile uğraşan firma var. Onlar içerisinde çeşitliliğin fazla olması nedeniyle, araştırmacı firma olması ve üretilen satılan miktarlara bakıldığında Türkiye’nin 10’nunda olan firmasıyız. Türkiye’de 8-9 kendi çeşitliliği olan firma mevcut. Bunlardan birisi de biziz. Biz Trakya’da kendi çeşidi olan 4 firmadan biriyiz.

7-8 yıl önce Türk tohumculuğunda lider il Tekirdağ’dı. Şimdi Konya gibi Diyarbakır gibi iller bizi zorluyor. Hatta bizi geçtiler bile. Biz 4-5 firma büyük mücadele veriyoruz. Ürünlerimizin kalitesi bizi Anadolu’da da öne çıkardı. Arpa konusunda Türkiye’nin en iyisiyiz. Burada örnek bir tesis kurduk. Bu durum yurt içi ve yurt dışı pazarında bizim ticari hacmimizi artıracak.” Dedi.

TEKİRDAĞ TOHUMCULUKTA LİDER ŞEHİR

Tekirdağ’ın tohum üretiminde lider şehir olduğunu belirten Toruk, “2 tane Ayçiçek çeşidinin bünyemize kattık. Bu tohumu Rusya’da tescil ettirdik. Türkiye’de üretim yapıp Rusya’ya ihraç edeceğiz. Hibrit ayçiçeği işine de girdik. Bunu burada yapıyoruz. Üretime çok önem veriyoruz. Biz hakiki yerli milli üretim yapıyoruz. Bu durum çok karıştırılıyor. Bizim ürünlerimiz yüzde yüz Türkiye’de geliştirilmiş üretilmiş ürünler. Kendi gen kaynaklarımızdan ürettiğimiz ürünleri geliştirerek Türkiye ve dünyaya satıyoruz.  Bizim iki sıralı Tekirdağ arpası Seymen markamız var. Bu adını Çorlu Seymen Köyü’nden almıştır. Trakya’nın bereketini Anadolu’ya saçıyoruz. Trakya bölgesi tahıl üretiminde çok iyidir. Avrupa verim ortalamasına çok yakındır. Anadolu’nun iki katı durumdadır. Sarı Mustafa buğday çeşidi ile dünyaya bereket saçıyoruz” dedi.