EMNİYETTEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

EMNİYETTEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Tekirdağ’da kış mevsimi sıcaklığının ortalama olarak 7 derecenin altına kalması nedeniyle hususi otomobillerde kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu kaydedildi.EMNİYET...

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Tekirdağ’da kış mevsimi sıcaklığının ortalama olarak 7 derecenin altına kalması nedeniyle hususi otomobillerde kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu kaydedildi.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN SICAK AÇIKLAMA

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü bir haftadır devam eden kış lastiği tartışmasına noktayı koyan bir açıklama yaptı. Emniyet daha önceki açıklamasında hususi otomobiller için kış lastiği zorunlu olacak açıklaması yapmış, çevrelerden bu uygulamaya tepki gelmişti. AK Parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel ise hususi araçlarda kış lastiğinde esnek olunacağını söylemişti. Bu durum ise vatandaşın kafasının karışmasına neden olmuştu.

HUSUSİ OTOMOBİLLERDE KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU

Emniyetten yapılan açıklamada, Tekirdağ’da kış mevsimi sıcaklığının ortalama olarak 7 derecenin altına kalması nedeniyle hususi otomobillerde kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu kaydedildi. Kurala uyulmadığında ise 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 65/A maddesine göre cezai işlem uygulanacağı aktarıldı.

İŞTE O AÇIKLAMA

08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”in 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara 01 Aralık–01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiş, hükmün uygulanmasına ilişkin esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2014/09 KDGM sayılı  genelgelerinde belirtilmiştir.

01.04.2017 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” onaylanarak 01.12.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yine aynı genelgeler ile, kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 oC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olarak belirtilmiş, ayrıca şehirlerarası yollarda kış lastiği uygulamasının usul ve esaslarını belirleme yetkisinin Bakanlığa, şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulanması ile ilgili hususları düzenleme yetkisinin ise, belirtilen tarihlere bağlı kalınması şartıyla ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenip uygulanacağı bildirilmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kurumsal internet sitesi istatistiki verilerine göre; İlimizde    1939-2017 yılları arasındaki Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan kış mevsimi sıcaklık ortalaması6,012 oC olarak tespit edilmiştir.

İlimiz genelindeki kış mevsimi ortalama sıcaklık değeri ilgide kayıtlı genelgelerde belirtilen    7oC’nin altında kalması nedeniyle;

İlimiz genelinde; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehir içi ve şehir dışı taşımacılıkta kullanılan, tüm ticari ve hususi otomobil kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar  1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunluluğu getirilmesini, araç sahiplerince uyulmadığında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 65/A maddesine göre cezai işlem uygulanacağı hususunu tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.