ENEZ KAPLAN’IN ISRARI CAYDIRICI OLDU

ENEZ KAPLAN’IN ISRARI CAYDIRICI OLDU
İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ın TBMM’de Trakya’ya kurulmak istenen termik santrallerle ilgili verdiği soru önergesi ve genel kurulda yaptığı çarpıcı açıklamaları sonuç getirdi. Tekirdağ’a kurulmak istenen...

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ın TBMM’de Trakya’ya kurulmak istenen termik santrallerle ilgili verdiği soru önergesi ve genel kurulda yaptığı çarpıcı açıklamaları sonuç getirdi. Tekirdağ’a kurulmak istenen termik santrallerden vazgeçildiğini kaydeden Kaplan, “Hemşerilerimiz rahat olsun. Onların sağlığını tehdit eden unsurların hep karşısında olacağız. Trakya’yı zehirlettirmeyeceğim.

KAPLAN, MECLİSTE TERMİK SANTRALLERİ GÜNDEME GETİRDİ

Çevre kanun teklifi ile ilgili meclis genel kurulunda konuşan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, “Ergene'de yaşanan facia yetmezmiş gibi Tekirdağ ve Kırklareli sınırlarında termik santral kurulmaya çalışılıyor hem de binlerce dönümlük verimli tarla ve orman alanları betonlaştırılarak. Anlaşılıyor ki Ergene yatağı boyunca canlıları yok edip insanların ölmesini seyredenler bunlarla yetinmiyorlar. Ergene için hiçbir çözüm üretmeyenler, Trakya'nın ekosistemini yerle yeksan edecek projelerle Trakya'da yaşayan vatandaşlarımızı da gözden çıkarmışlardır. Oysa Şeyh Edebali, Osman Gazi'ye "Ey oğul, insanı yaşat ki devlet yaşasın." demiştir. Çevreyi yaşatmayanlar insanı yaşatamazlar. Ergene ve termik santraller insanlığı da hedef almadan hep birlikte bir şey yapmalıyız diyoruz arkadaşlar” dedi.

AK PARTİLİ VEKİL VAZGEÇİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Kaplan’ın soru önergeleri ve konuşmalarından sonra Tekirdağ'ın Çerkezköy ile Kapaklı ilçeleri arasında kurulması planlanan kömürlü termik santralin, teknik nedenlerle yapımından vazgeçildiğini açıklandı. Karar, bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, termik santralin yapımından teknik nedenlerle vazgeçildiğini bildirdi. Yel, açıklamasında şöyle dedi: "Son günlerde sürekli Tekirdağ kamuoyunu meşgul eden Çerkezköy ile Kapaklı ilçeleri sınırları içerisindeki Pınarça mevkisinde yapılması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili olarak; Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Yel ve Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK Üyesi Çiğdem Koncagül'ün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüşmeleri neticesinde teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiği bildirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TRAKYA’DA ZEHİR BACALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

İYİ Parti’nin çevre konusundaki ısrarının sonuç getirdiğini belirten kaydeden Kaplan, “Hemşerilerimiz rahat olsun. Onların sağlığını tehdit eden unsurların hep karşısında olacağız. Trakya’yı zehirlettirmeyeceğim. Trakya’yı çevre katliam merkezine asla ve asla dönüştürmeyeceğiz. Ergene Nehri’nde 30 yıl önce başlayan kirlilik bugün hat safhaya ulaştı. Bir Ergene olayı daha Trakyamız’da yaşanmasın istiyoruz.” dedi.