ERGENE'NİN CEZASI BELEDİYELERE KESİLDİ

ERGENE'NİN CEZASI BELEDİYELERE KESİLDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Muratlı ziyaretinde Ballıhoca mevkiindeki Ergene Nehri’ni dolaşarak; “Arıtmasız çalışan sanayi işletmeleri denetlenmiyor. Bu...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Muratlı ziyaretinde Ballıhoca mevkiindeki Ergene Nehri’ni dolaşarak; “Arıtmasız çalışan sanayi işletmeleri denetlenmiyor. Bu şekilde Ergene’de balık avlamayı bırakın, tarımsal sulama bile imkânsız gibi görünüyor” dedi.

ERGENE’DE KİRLİLİK KATLANARAK ARTTI

Muratlı’da bazı temaslarda bulunan CHP’li İlhami Özcan Aygun, “İçinde sülfat, siyanür, kurşun, gres yağı, kadmiyum yağı barındıran Ergene Nehri, Türkiye’nin en kirli nehirleri arasında yer almaktadır. Şu anda tarımsal sulama bile yapılmaya uygun olmayan nehir, büyük bir hızla kirlenmeye devam etmektedir. AKP iktidarı, 2011 yılında açıkladığı Şafak Harekatı ile Ergene’yi temizleme ve 2018’de balık tutma sözü vermesine karşın, nehri temizleyemediği gibi mevcut kirliliğin katlanarak artmasına seyirci kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

GÖSTERMELİK CEZALAR KESİLİYOR

‘AKP birinci derece sorumludur’ diyen Aygun, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene’yi kirleten fabrikaları denetleyememekte; arıtmasız çalışan lisanslı işletmelere göstermelik cezalar vermekle yetinmektedir. Bu süreçte CHP’li belediyeleri günah keçisi ilan ederek; üzerindeki sorumluluğu savuşturmaya ve gerçekleri halktan kaçırmaya soyunan AKP iktidarı, bilmelidir ki Ergene’nin kirlenmesinden 1. derecede sorumludur ve gelecek kuşaklara hesap vermekle mükelleftir” şeklinde konuştu.

CEZA BELEDİYELERE KESİLDİ

TÜBİTAK raporunun açıklanmasını talep eden CHP’li vekil Aygun, “TÜBİTAK raporu ne oldu? Çorlu Deresi’ni kırmızıya ve siyaha boyayan işletmelere ilişkin TÜBİTAK raporunu bile kamuoyu ile paylaşmayan ya da paylaşamayan AKP iktidarı, Ergene’deki çevre katliamının birinci derece suçlusudur. Ergene açık kanalizasyona dönüşmüştür. Nehir etrafına da zehir saçtığı için Türkiye’de kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin en yüksek olduğu ilk beş il arasında Kırklareli ve Tekirdağ yer almaktadır. Ergene’nin temizlenmesi bir yana, sanayi kaynaklı kirlenme katlanarak devam etmektedir. Bu yıl Eylül ayından bu yana Tekirdağ ilimiz yürütme organının ziyaret akınına uğramıştır. Ergene Derin Deşarj Projesi’ni incelemek üzere 3 Eylül’de Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkadı, 7 Eylül’de ve 11 Kasım’da Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, 3 Kasım’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Tekirdağ’a ziyarette bulunmuştur. Üzüntü veren husus şudur ki bu ziyaret sonrasında fatura CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne kesilerek; çevreyi koruma operasyonu yerine muhalefeti cezalandırma operasyonu gerçekleştirilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne haksız yere 481 bin lira ceza kesilmiştir. Çorlu Deresi 2018 Ekim ayında kırmızı ve siyaha, Kasım ayında griye dönmüştür. Nehirden alınan numune sonuçları nedir? Hangi fabrika ve işletmeler suçlu bulunmuş, ne kadar ceza kesilmiştir? Bu sorunun cevabı tüm kamuoyu ile paylaşılmalıdır!” sözcüklerine yer verdi.

SORUMLULUĞU BELEDİYELERE YIKTILAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yüklenen Dr İlhami Özcan Aygun, “TBMM’deki bütçe görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bu durumu hatırlatıp, Ergene’de verilen sözlerin neden tutulmadığını sorduğumuzda alınan yanıt, halkın umutlarını kırmıştır. Sayın Kurum, bütçe görüşmelerinde ‘Evet balık yüzdüreceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı en büyük çevre projesi kapsamında 5 atık su arıtma tesisi ve bu atık su arıtma tesislerinden denize derin deşarj sağlayacak alt yapı erişimi projelendirilmiştir’ demiştir. Ergene ve Çorlu nehirlerinin CHP’li Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne Belediyesi tarafından kirletildiğini iddia eden Sayın Bakan, tüm sorumluluğu belediyelere yıkmış, nehri kirleten sanayi tesislerini yok saymıştır. Bu anlayışla Ergene’de balık tutmak hayalden de uzaktır! Sayın Bakan, öncelikle Ergene Nehri’nin temizliği için tarih vermelidir ve ayrılan bütçeyi kamuoyuna açıklamalıdır. Bu sorulara yanıt vermeden, göstermelik ziyaretler ile üzerindeki sorumluluktan sıyrılamaz! Tekirdağ halkı tutulmayan sözlerin farkındadır ve en güzel yanıtı 31 Mart yerel seçimlerinde verecektir” diyerek sözlerini noktaladı.