MAHKEMEDE KARŞI KARŞIYA GELDİLER

MAHKEMEDE KARŞI KARŞIYA GELDİLER
Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, eski Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Osman Şimşek'in yargılanmasına devam edildi.Tekirdağ 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya...

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, eski Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Osman Şimşek'in yargılanmasına devam edildi.

Tekirdağ 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Şimşek ve avukatı katıldı. Duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren Erdoğan Gültekin, 15 Temmuz'dan sonra üniversitedeki FETÖ/PDY yapılanması ile ilgili yeteri kadar mücadele edilmediğini söyledi.

Gültekin, Şimşek ile o dönemlerde birlikte çalıştığını ifade ederek, "15 Temmuz'dan sonra Osman bey beni odasına çağırdı ve bana oluşturduğu 9 kişilik bir liste gösterdi. Bu kişilerin FETÖ ile bağlantısı olabileceğini söyleyerek benimde görüşümü aldı. Bende listedeki kişilerin doğru olabileceğini rektör beye söyledim. Yapılan soruşturmalarda ise sadece 30 kişi hakkında işlem yapıldı. Diğer kişiler hakkında işlem yapılmadı. O dönem bazı kişilere uzaklaştırma yazıları gönderildi fakat daha sonra bu kararlar geri çekildi." dedi.

15 Temmuz'dan sonra üniversitedeki FETÖ yapılanması hakkında ifade verdiği için başhekimlik görevinden alındığını belirten Gültekin şunları kaydetti: "Osman Şimşek rektör seçildikten sonra FETÖ'nün üniversite içerisinde ki yapılanması hızlandı. Akademik kadrolara örgütle bağlantılı kişilerin yerleştirilmesine göz yumuldu. Bende 15 Temmuz'dan sonra  FETÖ hakkında olumsuz ifade verdiğim için rektör tarafından görevden alındım. Rektör bey darbe sürecinden sonraki süreci güzel yönetemedi."

Tanık beyanına karşı söz alan Şimşek, 15 Temmuz süreci sonucu oluşturulan 90 kişilik listeyi genel sekreter ve rektör yardımcılarıyla birlikte hazırladıklarını dile getirerek, "Listeyi hazırladıktan sonra fakülte dekanlarına da teyit ettirdik. O listede de herkes kesin şüpheli değildi zaten. Bazı kişilerin karşısına artı, eksi ve soru işareti koymuştuk. Benim FETÖ'cüleri kollamam gibi bir durum söz konusu değil. Üniversiteye alım yaparken ihtiyaç gereği özel alıma çıkılır ve ona göre alım yapılırdı. Özellikle örgütle bağlantılı kişilerinde alındığı söylemi doğru değildir." diye konuştu.

Duruşma savcısı, mütalaasında eksik evrakların tamamlanmasını ve adli kontrol tedbirlerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti, adli kontrol şartının devamına karar vererek, duruşmayı 17 Mart'a erteledi.

Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı Emrah Yıldırım tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Osman Şimşek'in "örgüte yardım" suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Gültekin emniyette ifade vermesinin ardundan o dönen Rektörü Osman Şimşek tarafından NKÜ Hastanesi Başhekimliği görevinden alınmıştı. Yeni Rektör  Mümin Şahin de göreve gelir gelmez Gültekin'i yeniden başhekimliğe atadı. Gültekin şuanda tıp dekanlığı görevini yürütüyor.