HÜKÜMET CADDESİ TRAFİĞE KAPANACAK

HÜKÜMET CADDESİ TRAFİĞE KAPANACAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ trafiğine nefes aldırmak için alternatif yol çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Valiliğin oradaki yolu kaldırıyoruz. Yukarıdan gelen yol kalkacak. Mimar...

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ trafiğine nefes aldırmak için alternatif yol çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Valiliğin oradaki yolu kaldırıyoruz. Yukarıdan gelen yol kalkacak. Mimar Sinan Caddesi gidiş geliş olacak. Hükümet Caddesi’ne paralel yol da bitmek üzere.” Değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya geldiği toplantı ve Tekirdağ gündemiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

“MİMAR SİNAN CADDESİ GİDİŞ GELİŞ OLACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, “Kahverengi binanın bulunduğu Tapu Kadastronun bulunduğu yerlerde 3-4 tane kafeterya var. Onlarda oraya hizmet edecekler. Sonra büyük bir ihtimalle de Valiliğin oradaki yolu kaldırıyoruz. Yukarıdan gelen yol kalkacak. Mimar Sinan Caddesi gidiş geliş olacak. Hükümet Caddesi’ne paralel yol bitmek üzere. Hala Hükümet Caddesi tek mi çift mi yön olsun diye tartışılıyor. Ama orada çift yön tek yön yerine bizim binamızı yaptığımız yukarıda kendi hizmet binamızı yaptığımız yerde aşağıya doğru yollar 20 geliş, 20 gidiş, 40 metre yollar bitmek üzere ve Ördekli Dere’ye geldik. Oradan Muratlı Caddesi’ne bağlanıyoruz. Bağlandığından zaten oradan çevre yolundan TEKİRA’nın oraya gidebileceğiz. Yeni düzenleme ile tekrar toparlanacak. Çerkezköy’de şimdi gaz çalışmalarımız var. Saray için önümüzdeki hafta açıklama yapacağız. Gerek Öztrak Caddesi, gerek Atatürk Caddesi üzerinde parklanmalar onlara da uğrayacağız. Olimpik yüzme havuzu yeniden başlıyor. 200 gün bir süre verdim. Ankara’dan yine bir yazı çerçevesinde ana prodükleri şimdi arıtma tesisine bağlıyor. Orada çalışmalarımız var. Kapaklı var. Muratlı’da yüzme havuzu çok büyük bir sinerji yarattı. Çocukların heyecanı beni heyecanlandırıyor. 190 tane çocuk orada yüzme kursu görüyor” diye konuştu.

“2020’DEN SONRASI BİRAZ DAHA HAREKETLİ OLACAK”

13 Kasım’da Tekirdağ’ın kurtuluş kutlamalarında çalışmalarının olacağına değinen Albayrak, “Önümüzde 29 Ekim var.10 Kasım var. 13 Kasım var. Önümüzdeki süreçte bunu değerlendireceğiz.29 Ekim’i Büyükşehir olarak Çorlu’da yapacağız. Çorlu’da Büyükşehir çok etkin ve yoğun bir etkinlik olacak.13 Kasım’ı da Süleymanpaşa’da yapacağız. 13 Kasım Tekirdağ’ın kurtuluşu olduğu için Vali bütün etkinlikleri bize verdi. Onun için orada da bir çalışma olacak. Ama 2020’den sonrası biraz daha hareketli olacak. Ama şunu bilmenizi istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı 30 Büyükşehir Belediye Başkanını Ankara’ya çağırdı. Oraya gittik.  Çok da güzel bir toplantıydı. Biz daha önce 11 Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili olarak kendi aramızda toplandık.5 maddelik öneri sunduk. Cumhurbaşkanı kendi konuştuktan sonra ilk ben söz aldım.” açıklamasında bulundu.

“TEKİRDAĞ’DA SANAYİ VİZYONUNDAN BAHSETTİM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya geldiği toplantıya ait de açıklamalarda bulunan Albayrak, “Belediye başkanlıklarının maddi durumlarının iyi olmadığını söyledim. 5.dönemde 12 belediye başkanından Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler olduğunu ama bu sene 3 tane AK Partili belediyenin de geldiğini ve Marmaraereğlisi’nde DSP’li belediyelerin geldiğini aralarında sorun olmadığını ilçe belediyenin seçime gelmek için vaatleri vardı. Tekirdağ’da sanayi vizyonundan bahsettim. 13 tane OSB var dedim. En önemlisi bin 540 tane sanayi kuruluşu var dedim. Bin yüz altmış tane şirketi var. Bu şirketlerin yüzde 65’i İstanbul’da, yüzde 35’i Tekirdağ’da biz bu yüzde 35 ile vergi toplamada 5. Sıradayız. ‘Bu vergilerin yüzde 6’sı Büyükşehir’e geliyor’ dedim. ‘Ama sizin kararlarınız keskindir diye bunları söyledim’ dedim. Eğer siz bu şirketlerin yüzde 50’sini bırakın tamamını yüzde 50- 50 olsun dedim. Bu fabrikaların suyunu ben veriyorum. Çöpünü ben alıyorum. Gidip vergisini İstanbul’a yatırıyorlar dedim. Şirket merkezlerinin en az yüzde 50’sinin vergilerini Tekirdağ’a yatırmalarını söyledim. Böylece bana gelecek para ikiye katlanacak. Ben de o para ile 11 belediyeye ortak proje ile dağıtmak istiyorum dedim” şeklinde konuştu.

“DÜZEN OLMAZSA YEREL YÖNETİMLERİN İŞİ KOLAY DEĞİL”

Tekirdağ’daki ekonomik verilerle büyük yatırımların beklenilmeyeceğini vurgulayan Albayrak, “Tarım Bakanlığında işimiz vardı. Onu da orada söyledim. Tekirdağ’da şu anda bu ekonomik verilerle çok büyük yatırım beklemek çok zor. Benim 3 tane ana gelirim var. Birisi Öz kaynaklar 3-4 trilyon, 2 iller bankasından gelen 9-10 trilyonluk her ay gelen para var. Her ay İller Bankasından gelen 9 ila 10 trilyon arası bir para bir de ilde toplanan vergilerin yüzde 6’sı.Büyükşehir Belediyesinin aylık geliri 50-55 trilyon arası. Şimdi geçen ay, şimdi geçen ay 40 trilyon bir anda 25 trilyon geldi. Noksan var. Bütün dengeleri de bozdu. Bunun için yeni bir zam olmayacaksa diğer belediyeler içinde sıkıntı. Onlar azaldığı zaman nasıl yatırım yapacak? Şu anda 11 belediye biz biraz daha farklıyız tabi. Gelen para ile çalışanın maaşını verip işi döndürmek olacaktır. Tekirdağ vergi dairelerine yatırmalarıyla beraber bu bölge daha iyi kalkınacaktır. Bu dönem Asyaport’ta yavaş yavaş yüzde seksenlere çıkmaya başladı. Oradan da bir gelir gelecek. Bunların peşindeyiz. Yoksa bu düzen olmazsa yerel yönetimlerin işi kolay değil” ifadelerine yer verdi.

“BİZ BÜTÇEMİZİ TAHMİNİ BÜTÇE YAPARIZ”

Büyükşehir Belediye personeline ayrılan bütçenin de altını çizen Albayrak, “Çok eskiden kalan elemanlarımız var. Köy hizmetlerinden kalıpta hala emekliliği gelmiş olan 8-10 bin lira alan işçi var bizde Allah daha fazla versin. Adamlar kazanmış. Bir kısmının emekliliği gelmiş. Ortalama 5 bin lira koyarsanız bir kere asgari ücretin altında eleman yok. Yaklaşık olarak biz de 5 bin lira olsa her ay yaklaşık olarak 15- 20 bin milyon lira personel maaşı var. Siyasiler de bunu kullanıyor. Biz bütçemizi tahmini bütçe yaparız. Bütçe’nin yüzde 70’i gerçekleştiği zaman 600 -700 trilyon arası.5 tane şirketimiz var. TEKPARK var. Ulaşım şirketi var. Bunun dışında Birlik yem var. Personel A.Ş var” diye belirtti.

TERKPARK MAZOT OLAYINDAKİLERİN HEPSİNİ GÖREVDEN ALDIK”

TEKPARK ilgili de açıklama yapan Albayrak, durumun savcılıkta olduğunu belirterek, “Mazot olayı savcılıkta şimdi. O işle ilgisi olanların hepsini görevden aldık. Açığa alındı daha doğrusu. Savcılıktan daha detayı duyarsınız. Şimdi bir şey dersem olmaz. Savcılıkta olan bir şey için açıklama yapmak doğru olmaz. TEKPARK için basının taleplerini rapor halinde yazarsanız daha iyi” ifadelerini kaydetti.