İKİ PROJEDE YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

İKİ PROJEDE YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun Tekirdağ sahiline yapılması planlanan yat limanı projesi ve yine Ceyport Limanı’na konulacak dev tanklarla ilgili Çevre Şehircilik ile Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı ile görüştü....

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun Tekirdağ sahiline yapılması planlanan yat limanı projesi ve yine Ceyport Limanı’na konulacak dev tanklarla ilgili Çevre Şehircilik ile Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı ile görüştü. 2 bakanda Tekirdağ halkının karşı çıktığı projenin yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Edinilen bilgiye göre Tekirdağ sahilinin tamamını kapsayacak şekilde yat limanının genişletilmesi planlanıyordu. Yerel yöneticiler ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop projeye karşı çıkmıştı. Buna rağmen projenin ÇED süreci işlemeye devam ediyor. Yine 36 yıllığına Ceynak’a verilen Tekirdağ Limanı’nda ise büyütme çalışmalarıyla birlikte 300 bin tonluk tanların konulması planlanıyor.

Bu durum karşısında sessiz kalmayan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, mecliste Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslendi.  Aygun, “Sayın Murat Kurum, bu 2 fotoğraf Tekirdağ Süleymanpaşa'dan; Sahilde yapılması planlanan biri marina yat limanı, diğeri de Ceynak Lojistik tarafından otuz altı yıllığına özelleştirilmeden alınan Ceyport Limanı. 2'si de Tekirdağ sahiline Çin seddini örmek için verilen bir proje. Ceynak şu anda 300 bin tonluk silolarla bir taraftan Altınova yolunu kapatıyor, yat limanımız da çarşıdan ta balıkçı barınaklarına kadar halkın nefes aldığı yeri kapatıyor. Bu projelere sizler ne diyorsunuz? Tekirdağ halkı onay vermiyor, Ankara'nın da onay vereceğini düşünmüyorum. Sizlerden tekrar projeleri gözden geçirmenizi, Tekirdağ halkının sesine kulak vermenizi diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Kurum projenin yeniden gözden geçirileceğini kaydetti. Yine Aygun Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede Tekirdağ halkının hassasiyetlerini aktaran Aygun’e Bakan Mehmet Cahit Turhan da projenin yeniden inceleneceği sözünü verdi.