İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILDI

İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILDI
Bugün sona ermesi beklenen İmar Barışı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı, İmar Barışında süre 6 ay uzatıldı. Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama bugün yapılacakÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 28 Aralık'ta...

Bugün sona ermesi beklenen İmar Barışı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı, İmar Barışında süre 6 ay uzatıldı. Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama bugün yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 28 Aralık'ta yaptığı açıklamada yaklaşık 9 milyon 500 bin kişinin imar barışından faydalandığını söylemişti. Kurum, "Bugün için yaklaşık 9 milyon 500 bin vatandaşımız imar barışından faydalandı. Toplam yaklaşık 14 milyar liralık bedel ödendi." diye konuşmuştu. İmar barışına ilişkin sürecin 31 Aralık'ta tamamlanacağını anımsatan Kurum, "Sürecin uzatılmasına ilişkin ciddi talep var, bunu biz 31 Aralık'ta inşallah değerlendirmiş olacağız" demişti.

TEKİRDAĞ'DA 27 BİN 817 BAŞVURU

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, bugüne kadar Tekirdağ'da 27 bin 817 kişinin imar barışından faydalanmak için başvuru yaptığını belirterek, "İmar barışı, ruhsat ve ruhsat eklerine aykırı yapıları bulunan vatandaşlar için bir fırsat. İmar barışı, vatandaşlarımıza çok önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Ruhsat konusunda eksikleri bulunan vatandaşlarımızın başvuruları için son günlere geldik. Bugüne kadar yapılan başvurulardan 158 milyon 641 bin lira tahsilat yapılmıştır." Dedi.

EN YÜKSEK BAŞVURU SÜLEYMANPAŞA’DA OLDU

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre bu zamana kadar Tekirdağ’da 27 bin 112 başvuru gerçekleşti. En fazla yapı kayıt belgesi için başvuru Süleymanpaşa’da oldu. Yüzde 17.9 oranla Süleymanpaşa’da 4 bin 862 kişi başvuru yaptı. İkinci ise Çorlu’da yüzde 15.2 ile 4 bin 122 müracaat oldu.

MARMARA EREĞLİSİ 3. SIRADA YER ALIYOR

En çok başvuru yapan ilçeler arasında nüfusu en az olan ilçe Marmara Ereğlisi yer aldı. Yüzde 13.5 ile Marmara Ereğlisi’nde 3 bin 671 kişi başvuru gerçekleştirdi. Şarköy’de ise yüzde 11.2 oranla 3 bin 29 kişi başvuruda bulundu. Çerkezköy’de yüzde 5 oranla bin 360 kişi imar kanundan yararlandı. En az başvuru ise Hayrabolu’dan oldu. Yüzde 3.3 oranı ile Hayrabolu’dan 897 kişi imar barışından yararlandı.