İŞTE SON BÜYÜKŞEHİR ADAYI

İŞTE SON BÜYÜKŞEHİR ADAYI
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak soruları henüz tazeliğini korurken, bir taraftan da çeşitli yorumlar ve değerlendirmeler her köşe başında devam ediyor. TESKİ’nin başarılı Genel...

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak soruları henüz tazeliğini korurken, bir taraftan da çeşitli yorumlar ve değerlendirmeler her köşe başında devam ediyor. TESKİ’nin başarılı Genel Müdürü Şafak Başa’nın ismi ise bir süredir konuşuluyordu.

Tekirdağ’da yerel seçimler yaklaştıkça büyükşehir belediye başkan adayı için kulislerde derinlik kazandı. Geldiği günden bu yana TESKİ’de başarılı çalışmalar yapan Şafak Başa’nın CHP’den aday adayı olması ise gündeme geldi. Başa’nın ise bu konudaki kararını önümüzdeki hafta vereceği öğrenildi.

TESKİ’DE BAŞARILI İŞLER YAPTI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü görevine geldikten sonra gözle görülür bir başarı grafiği çizen ve her kesim tarafından ‘ileri görüşlü ve vizyonu geniş. Belediye Başkanlığına yakışır’ yorumu yapılan Dr. Şafak Başa’nın CHP’den aday olması durumunda partinin elinin de hayli güçleneceği söyleniyor.

11 İlçe Belediye Başkanı tarafından da sevilen ve her fırsatta ilçelerde yaptığı yatırımlarla gündeme gelen Şafak Başa ise bu konudaki sessizliğini korurken, kendisinin de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini arzu ettiği söyleniyor. TESKİ Genel Müdürlüğü görevinde iken de her ilçenin sorunu ile bizzat ilgilenen ve yatırımlar konusunda hassas davranışıyla dikkat çeken Şafak Başa, kentte tamamlanmak üzere olan alt yapının da mimarı olarak biliniyor.

EN ÖNEMLİ ESERİ: KÖYKENT

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Köykent projesi için görevlendirilen ve bölgede bu konuda büyük adımlar atan Şafak Başa, Cumhuriyet Gazetesi’ne de proje ile ilgili bilgiler aktardı. Projenin daha sonraki hükümetler döneminde yarım kaldığına da değinen Başa, “Bu projeyle insanların kentlere göçünü tersine çevirecek ve köylerde yaşamın eskisi gibi daha kalabalık ve üretime yönelik olacağını öngörmüştük. Bugün de geldiğimiz nokta da üretimden bahsediyoruz. Yani o gün yarım kalan proje devam etseydi bugün ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar daha farklı olurdu” dedi.

OLUMLU GÖRÜŞLER

Trakya’yı çok iyi bilen Şafak Başa, Yarı Tekirdağlı, yarı Lüleburgazlı. Bölgenin en önemli kentinin Tekirdağ olduğunu ve şehrin bu önemini öne çıkaracak projeleri hayata geçirmenin gerektiğini de vurguladı. Şafak Başa’nın ismini duyan ise büyükşehir belediye başkanlığı için ‘kesinlikle olmalı’ görüşünde birleşirlerken, mevcut belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da gerçek bir ‘ağabeylik’ yaparak kendisine kolaylık sağlaması gerektiğini söylediler.

GENEL MERKEZ DAVET ETTİ

Aday adaylığı açıklamasını yakın zamanda yapması beklenen Şafak Başa’nın CHP Genel merkez tarafından Ankara’ya davet edilmesi ise dikkat çekici bir hamle olarak görüldü. CHP tarafından Tekirdağ’da yaptırılan ankette ise sadece Kadir Albayrak ve Şafak Başa’nın isimlerinin olması ise başka dikkat çekici bir konu. Edinilen bilgiye göre Şafak Başa’nın isminin Genel Başkan tarafından bizzat ankete yazdırıldığı ifade ediliyor. Başa’nın yaptığı görüşmelerden ise olumlu sonuçlar aldığı, CHP Genel Merkezi’nin ise Şafak Başa ismi üzerinde ısrarla durduğu öğrenildi.