İYİ PARTİLİ MİLLETVEKİLİ KAPLAN, BAKANA SORDU

İYİ PARTİLİ MİLLETVEKİLİ KAPLAN, BAKANA SORDU
İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, şehit aileleri ve gaziler ile vazife malullerinin arasındaki yaşanan hak mağduriyetini meclise taşıdı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması...

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, şehit aileleri ve gaziler ile vazife malullerinin arasındaki yaşanan hak mağduriyetini meclise taşıdı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması için meclise soru önergesi veren Kaplan, “Vazife malulleri ile harp malulleri arasında çok ciddi ekonomik farklılıklar ve hak kayıpları oluşmuştur. Şehitler gaziler ve vazife malulleri arasında hak kayıpları yapılması gönülleri incitmekte vicdanları sızlatmaktadır” dedi.

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan,  şehit aileleri ve gaziler ile vazife malullerinin arasındaki yaşanan hak mağduriyetini meclise taşıyarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması için meclise bir soru önergesi verdi.

BU DURUM YÜREKLERİ İNCİTİYOR

Vazife malulleri ile harp malullerinin arasındaki durumun yürekleri incittiğini kaydeden Kaplan, “Son yıllarda şehit aileleri, gaziler ve vazife malullerine yönelik önemli yasal düzenlemeler yapılarak birçok hak verilmiştir. Ancak sağlanan hak ve imkanlarda onları ayrıma tabi tutan, mağdur eden uygulamalarda bulunmaktadır. Devletin hak ve menfaatlerini korumak için kamu görevleri nedeniyle hayatını kaybetmiş vazife malulü kamu görevlileri ile aynı kanun maddesine tabi diğer harp malulleri arasında çok ciddi ekonomik farklılıklar ve hak kayıpları oluşmuştur. Şehitler gaziler ve vazife malulleri arasında hak kayıpları yapılması gönülleri incitmekte vicdanları sızlatmaktadır” dedi.

ÖTV İSTİSNASINDAN YARARLANAMIYOR

Görev malulü kamu görevlilerinin ÖTV istisnasından yararlanamadığını belirten Kaplan, “5434 sayılı Kanununun mülga 45’inci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 47'inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen haller kapsamında vazife malulü sayılan; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının erbaş ve erler dâhil askeri personeli ile Emniyet Teşkilatının Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personelinden hayatını kaybetmiş olanların eş veya çocuklarından birisi, eş ve çocuğu yoksa anne veya babasından birisi bir defaya mahsus ÖTV istisnasından yararlana biliyorken Aynı kanun kapsamındaki diğer kamu görevlileri bu haktan yararlanamamaktadır” diye konuştu.

FARKLILIKLAR VAR

Uygulamada farklılıkların olduğunu kaydeden Kaplan, “Bakanlığınız tarafından hak sahiplerine verilen Ücretsiz Seyahat Kartlarının STATÜ kısmında 5434/45-5510-47 ibareleri yazmaktadır. Dolayısı ile Kanunların aynı kategoride olduğu anlaşılmaktadır. Bakanlar tarafından sözde ayrımcılık yapılmadığı ifade edilse de uygulamada, ekonomik ve sosyal haklarda gözle görülür farklılıklar bulunmaktadır” dedi.

BAKANA BU SORULARI SORDU

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan,  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması için şu soruları sordu: “Aynı       kanun kapsamında hayatını kaybeden vazife malullerinin özlük haklarının eşitlenmesi ile ilgili olarak Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılması düşünülüyor mu? Aynı             kanun kapsamında hayatını kaybeden diğer kamu görevlilerine (vazife malulü) 2 istihdam hakkı vermeyi düşünüyor musunuz? Aynı kanun kapsamında hayatını kaybeden diğer kamu görevlilerine (vazife malulü) ÖTV istisnasından yararlanma hakkını vermeyi düşünüyor musunuz?  Tüm  şehit, gazi, vazife malullerinin haklarının eşitlemesi ile ilgili Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılması düşünülüyor mu?