O FOTOĞRAFI BAKANA SORDU

O FOTOĞRAFI BAKANA SORDU
CHP Tekirdağ Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a AKP’lilerin Çanakkale’de kadınların koruma altına yaşadığı...

CHP Tekirdağ Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a AKP’lilerin Çanakkale’de kadınların koruma altına yaşadığı konuk evini ziyareti sonrası çekindikleri fotoğrafları sosyal medyada yayınlamasını sordu.

‘ÇALIŞANLAR VE YARARLANICILARA İLİŞKİN FOTOĞRAFLARA YER VERİLMEZ’

Konukevleri yönetmeliğinde bu merkezlerle ilgili fotoğrafın çekilip yayınlanamayacağını kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “AKP Çanakkale il başkanı Gültekin Yıldız, eşi Şerife Ersoy Yıldız ve AKP’li Çanakkale Belediye Meclis üyesi Huriye Doğancı, kadınların koruma altında yaşadığı Konukevini ziyaret ettiği ve sonrasında çektikleri fotoğrafları sosyal medyada yayınladıkları basına yansımıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Yönetmeliğinin Güvenlik Önlemleri başlıklı 16. maddesine göre “Hiçbir dökümanda, materyalde, yazılı ya da görsel basında ve bunların internet üzerinden yapılan her türlü yayınında konukevinin dış cephesi, çalışanlar ve yararlanıcılara ilişkin fotoğraflara yer verilmez” ifadesi bulunmaktadır.  Ayrıca yine aynı maddede “ Konukevine ziyaretçi kabul edilemez” ibaresi yer almaktadır” sözlerini kaydetti.

BAKANA FOTOĞRAFLARI SORDU

Yüceer Bakan Selçuk’a “Söz konusu ziyarete ilişkin idarece bir açıklama yapılmış mıdır? Söz konusu ziyareti gerçekleştirilmesine izin veren yetkililer hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Söz konusu fotoğrafları çekenler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Koruma altındaki kişiler ile ilgili güvenlik bağlamında hangi önlemler alınmıştır? Eğer işlem yapılmadıysa konukevinin gizliliğinin esas olması doğrultusunda söz konusu fotoğraflarla gizliliğin zarar görmesi nasıl engellenecektedir?” sorularını yöneltti.