YÜCEER'DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

YÜCEER'DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Kadınlar özgür olmadan hiçbir toplumun tam anlamıyla özgürleşemeyeceği kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  “Kadınların eşitlik mücadelesi, kadınların bu dayanışması hayatın her alanında eşit haklara...

Kadınlar özgür olmadan hiçbir toplumun tam anlamıyla özgürleşemeyeceği kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  “Kadınların eşitlik mücadelesi, kadınların bu dayanışması hayatın her alanında eşit haklara sahip, demokratik ve özgür bir ülke inşa edene, bu topraklara kadınlar için de bahar gelene dek sürecektir” dedi.

KADINLAR DİNMEYEN ŞİDDETİN ALTINDA KADINLAR GÜNÜNE GİRİYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 8 Mart Kadınlar Günü mesajı yayınladı. Kadınların dinlemeyen şiddetin gölgesinde kadınlar gününe girdiğini ifade eden Yüceer, “Son 16 yıldır olduğu gibi bu yıl da kadınlarımız ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dinmeyen şiddetin, azalmayan ayrımcılığın, ikinci sınıf görülmenin, istihdamdan ve siyasetten dışlanmanın gölgesi altında giriyorlar” dedi.

KADINLAR ÖZGÜR OLAMADAN TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ

Kadınların ikinci sınıf olarak görüldüğünü belirten Yüceer, “Kadınlar özgür olmadan hiçbir toplumun tam anlamıyla özgürleşemeyeceği gün gibi ortadayken kadınların özgürlüğü için çaba sarf edilmesi gerekirken, ne yazık ki kadınla erkeğin eşit olmadığı ve olamayacağı gibi iktidarın iliklerine dek işlemiş bir zihniyet kadınların yaşadıkları sorunların çözümü konusunda ilerleme sağlayamamaktadır. Kadınlar ve eşitlik konusunda toplumun bazı kesimlerine hâkim olan önyargılar, kalıplar ve düşünce biçimleri ne yazık ki yönetimde de hâkimdir. İktidar istemektedir ki; Kadınlar ekonomik ve sosyal yaşamdan kopsun, eve hapsolsun yalnızca çocuk doğursun, eşine hizmet etsin, ev işi yapsın. İktidar açısından ancak böylesi bir kadın profili makbuldür. Bu çarpık bakış açısından, bu iktidarın uygulamalarından ve zihniyetinden en çok zarar görenler, bedenleri ve tercihleri siyasete malzeme yapılanlar, yok sayılanlar, ikinci sınıf görülenler kadınlardır” sözlerini kaydetti.

KADINLARIN EŞİTLİK MÜCADELESİ BAHAR GELENE KADAR SÜRECEKTİR

Kadıların şiddetten cinayetlerden uzak yaşamak istediğini aktaran Yüceer, “Bu nedenle, bu iktidarla en çok mücadele etmesi gerekenler, bu zihniyete geçit vermemesi gerekenler de kadınlardır. Bu ülke kadınları haklarından tam ve eksiksiz olarak yararlanmak, külfetini çektikleri hayatın nimetlerinden de eşit olarak faydalanmak, ayrımcılığa uğramamak istiyor. Şiddetin ve kadın cinayetlerinin gölgesi olmaksızın yaşamak istiyor. İstihdamda yer almak, siyasette söz sahibi olmak istiyor. Eğitim ve sağlık hakkını tam olarak kullanmak istiyor. Kazanımlarına göz dikilmesin istiyor. Göstermelik değil kalıcı ve sürdürülebilir çözümler istiyor. Bu nedenle bu 8 Mart’ta da sokaklarda, meydanlarda, her yerde mücadele ediyor. Bu eşitlik mücadelesi, kadınların bu dayanışması hayatın her alanında eşit haklara sahip, demokratik ve özgür bir ülke inşa edene, bu topraklara kadınlar için de bahar gelene dek sürecektir. Bu 8 Mart’ın baharın müjdecisi olması dileklerimle tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.