KAPLAN, TRAKYA’DAKİ ÇEVRE KATLİAMINA SESSİZ KALMADI

KAPLAN, TRAKYA’DAKİ ÇEVRE KATLİAMINA SESSİZ KALMADI
Mecliste yaptığı konuşmada Ergene Nehri’nde canlı türlerinin kirlilikten dolayı yaşamadığını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, “Ergene’de yaşanan facia yetmezmiş gibi Tekirdağ ve Kırklareli’nde...

Mecliste yaptığı konuşmada Ergene Nehri’nde canlı türlerinin kirlilikten dolayı yaşamadığını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, “Ergene’de yaşanan facia yetmezmiş gibi Tekirdağ ve Kırklareli’nde termik santraller kurulmak isteniyor. Çevreyi yaşatmayanlar insanı yaşatamazlar. Ergene ve termik santraller insanları hedef almadan birşeyler yapmamız lazım” dedi.

ERGENE NEHRİ VE YATAĞINDA ARTIK ÖLEBİLECEK BİR HAYVAN KALMADI

Çevre kanun teklifi ile ilgili meclis genel kurulunda söz alan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, konuşmasına Edirne’de yaşanan sel felaketinde ölen bir kişi baş sağlığı dileyerek başladı. Tarihi bir konuşma yapan Kaplan, “30 maddelik kanun maddesinin 9. Maddesinde yaban hayvanları için gösterdiğiniz gayret beni çok duygulandırdı. Bu madde hakkında düşünen uğraşan arkadaşlarımızın ellerine sağlık. Trakya’nın kalbinden geçen Ergene Nehri ve Ergene Nehri yatağı boyunca artık ölebilecek tek bir yaban hayvan kalmadığı gibi nehrin içinde de hiçbir canlı türüne rastlanmaktadır.” Dedi.

ERGENE BOYUNCA KANSER VAKALARI ARTTI

Ergene havzasındaki kanser vakalarına dikkat çeken Kaplan, “Ergene Nehri ile ilgili 16 yıllık iktidarınızda 1 tanesi bana ait olmak üzere 26 tane yazılı soru önergesi 14 adet meclis araştırma önergesi verildi. 16 yıl boyunca tüm canlılık yavaş yavaş öldü. Ergene Havzası’nda kurtarılacak yaban türü, nehirde yaşayan hiçbir canlı kalmadı. Bu teklifte insan yok. İnsanlarda ölüyor. Ergene boyunca kanser vakaları arttı. Kör sağır dilsiz davranarak uyguladığınız politikalar insanları öldürüyor. Ergene boyunca ölüyoruz. Seçim bölgemi dolaşırken annesi babası kanser hastalığı yüzünden ölen bir çocuk önümü kesse, ‘insanlık da bu nehir yüzünde ölmüş müdür?’ diye sorsa ne cevap vereceğiz sayın vekiller” diye konuştu.

ERGENE YETMEZMİŞ GİBİ TERMİK SANTRALLER KURULMAK İSTENİYOR

Trakya’da kurulmak istenen termik santrallere dikkat çeken Kaplan, “Ergene’de yaşanan facia yetmezmiş gibi Tekirdağ ve Kırklareli’nde termik santraller kurulmak isteniyor. Hem de binlerce dönüm verimli tarım ve orman alanlarını betonlaştırarak. Anlaşılıyor ki Ergene yatağını yok edip canlıların ölmesine seyirci kalanlar bunlarla yetinmiyor. Ergene için hiçbir çözüm üretmeyenler Trakya’nın eko sistemini yerle yeksan edecek projelerle Trakya’da yaşayan vatandaşlarımızı gözden çıkarmıştır. Çevreyi yaşatmayanlar insanı yaşatamazlar. Ergene ve termik santraller insanları hedef almadan birşeyler yapmamız lazım” diye sözlerini tamamladı.

Çevre Kanun Teklifi ile ilgili Genel Kuruldaki Konuşmam...

Enez Kaplan paylaştı: 30 Kasım 2018 Cuma