KATLİAMI MİLLETVEKİLİ FARK ETTİ

KATLİAMI MİLLETVEKİLİ FARK ETTİ
Tekirdag'ın Ergene ilçesindeki Kuru Deresi'nde önce renk değişti, ardından balık ölümleri yaşanmaya başlandı. Fabrikaların kimyasal atıklarından kaynaklandığı öne sürülen renk değişimi ve balık ölümlerinin nedenini...

Tekirdag'ın Ergene ilçesindeki Kuru Deresi'nde önce renk değişti, ardından balık ölümleri yaşanmaya başlandı. Fabrikaların kimyasal atıklarından kaynaklandığı öne sürülen renk değişimi ve balık ölümlerinin nedenini bulmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, dereden numune alarak, incelemeye gönderdi.

Ergene ilçesine bağlı Karamehmet ile Ulaş Mahalleleri arasında bulanan Kuru Deresi, yer yer gri yer yer de mavi renge dönüştü. Çevresinde bulunan fabrikalardan gelen kimyasal atıklar nedeniyle renginin değiştiği öne sürülen derede balık ölümleri de yaşanmaya başladı. Dere kenarında gezerken ölen balıkları gören çiftin haber vermesi üzerine Ergene Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri araştırma yaptı. Ardından Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bilgi verildi. Müdürlük ekipleri de derenin 4 ayrı noktasından numuneler alarak, incelemeye gönderdi.

Durumdan haberdar olan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baydarlı ile dere kıyısına giderek, inceleme yaptı. Milletvekili Aygun, çevre katliamı yaşandığını belirterek, "Karamehmet ve Ulaş Mahalleleri'nden geçen Kuru Deresi'nde çevre katliamıyla baş başayız. Nereden geldiği belli olmayan bir kimyasal, dereyi kirletmiş ve canlılar ölüm kalım savaşı veriyor. Balık ölümleri yaşanı yor.  Deredeki koku rezalet, canlılar ölümle pençeleşiyor, renk değişmiş. Bu suyun kirliliğinin kaynağını bulacağız. Ondan sonra da gerekirse yargıya teslim ederek, bir daha çevreyi kirletmemeleri için mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Ergene Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüksel Baydarlı ise ihbar üzerine hemen harekete geçildiğini anlatarak, "Bir çevre katliamı ile karşı karşıyayız. Bölgeden kirli, kimyasal veya asitli suların dereye atıldığını düşünüyoruz" dedi.

Ergene ilçemizin Uaş ve Karamehmet Mahallleleri arasından geçen Kurudere, kimyasal atık nedeniyle beyaza büründu. Ergene nehrimizin kollarından olan Kurudere'deki balık ve diğer canlılar şu anda ölümle pençeleşiyor. 1 Mayıs tatilinden yararlanarak gözden kaçırılmak istenen bu çevre katliamı, doğamıza ihanettir. Denetimsizlik ve bunu yapan işletmelere gereken cezaların verilmemesi, Tekirdag'daki çevre katliamının her geçen gün artmasına neden oluyor. Yetkilileri göreve çağırıyorum.

İlhami Özcan Aygun paylaştı: 30 Nisan 2019 Salı