KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ ADAY OLUYOR

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ ADAY OLUYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görüşen TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, istifa etme kararı aldı.Edinilen bilgiye göre Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görüşen TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, istifa etme kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacağı konuşulan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa uzun süren sessizliğini bozdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezinde görüşen Başa,  görevinden istifa etme kararı aldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na Tekirdağ’a büyükşehir adayı olmak istediğini söyleyen Başa, görüşmesi neticesinde 15 Kasım’da TESKİ’deki görevinden istifa edecek.

Başa istifasının ardından ise CHP’den başkan adaylığı için başvuru yapacak. Kulislere yansıyan bilgilere göre CHP'nin Tekirdağ'da aday değişikliğine gideceği, Başa ile seçime gireceği iddia edildi. Köykent projesinin mimarı olarak bilinen Başa'nın TESKİ'deki çalışmaları da aday olmasında büyük rol oynuyor.

ŞAFAK BAŞA KİMDİR?

1969 yılında Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamladı. 1986 yılında Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesinden mezun oldu. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden lisans diploması aldı. 1992 yılında ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu yüksek lisans İngilizce hazırlık programını tamamladı.

Aynı yıl kaymakamlık sınavını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine adım attı. 1993 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yabancı dil eğitimi için İngiltere’ye gönderildi. İngiltere’de dönüşü Bolu-Göynük ve Kırşehir-Akpınar İlçelerinde kaymakam vekillikleri görevlerinde bulundu. Kaymakamlık kursunu üstün başarıyla tamamladıktan sonra asil kaymakam oldu. 1995–1998 yılları arasında Karabük-Yenice İlçesi, 1998–2002 yılları arasında da Ordu-Mesudiye İlçesi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. Mesudiye İlçesi Kaymakamlığı görevini yürütürken dönemin Başbakanı Bülent ECEVİT tarafından örnek bir “köykent projesi”nin hazırlanması ve uygulanması ile görevlendirildi. Yenice ve Mesudiye İlçe Belediyelerinin aldığı kararlarla her iki ilçenin “fahri hemşerisi” ilan edildi.

2002 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığınca açılan sınavı birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişliği görevine atandı. 2003 yılında Mülkiye Başmüfettişliğine terfi etti. Bu görevi yürütürken “Yargı Kararlarının Derlenmesi” ve “Bakanlık Tarihçesinin Araştırılması” projelerinde yer aldı. 2007 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Kamu Yönetimi bölümünde “1980 Sonrası Dönemde Mülki İdarede Dönüşüm” adlı çalışmasıyla “yüksek lisans” eğitimini birincilikle tamamladı.  2008 yılında Çin Halk Cumhuriyeti İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının davetlisi olarak gittiği Pekin ve Şanghay’da “insan kaynakları yönetimi” konularında eğitim aldı. 2007–2008 yılları arasında Kamu Yönetimi Uzmanları Derneğinde yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü.

2008 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde “doktora” çalışmalarına devam etmektedir. Halen Mülkiye Başmüfettişi olarak görevini yürüten Şafak BAŞA, evli ve iki kız çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilen (IELTS:7, KPDS:82) BAŞA’nın kamu yönetimi alanında çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi ve bilimsel kongrelerde sunulmuş bildirisi bulunmaktadır.