METEOROLOJİ ÇİFTÇİYİ KANDIRDI

METEOROLOJİ ÇİFTÇİYİ KANDIRDI
Tekirdağ Ziraat Odası Meclis Başkanı Günal Deveci, Meteoroloji Müdürlüğü’nün tutarsız açıklamalarının çiftçiyi giderek mağdur ettiğini ve Tekirdağ Bölgesi’ndeki 2 milyon dönüm ekili buğday arazisinin yarısının...

Tekirdağ Ziraat Odası Meclis Başkanı Günal Deveci, Meteoroloji Müdürlüğü’nün tutarsız açıklamalarının çiftçiyi giderek mağdur ettiğini ve Tekirdağ Bölgesi’ndeki 2 milyon dönüm ekili buğday arazisinin yarısının bittiğini, yarısının da zarar pozisyonunda olduğunu ve bu böyle devam ederse sadece 40 bin ton buğday tohumunun karşılığı olan 80 milyar paranın heba olacağını söyledi.

“METEOROLOJİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMALARININ HİÇBİRİ TUTMADI”

Tekirdağ Ziraat Odası Meclis Başkanı Günal Deveci, Meteoroloji’nin açıklamalarından dolayı çiftçinin mağdur olduğuna vurgu yaparak “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayında yaptığı açıklamalardan biz, rahatsızız. Niye açıklamaların hiçbiri tutmadı? Kasım ayında 60 kilo yağmur yağacağı tahmini ve 3- 5 gün sonra yağış yağacağı açıklamalarının hiçbiri tutmadı. Bütün köylümüz, meteorolojinin bu açıklamalarına istinaden yerini hazırlayıp, ekti. Gübresini attı. Ardından yağmur gelmedi. Şu anda 2 milyon dönüm ekili arazi; Tekirdağ Bölgesi’ndeki buğday arazisi yarısı bitmiş, yarısı bitmemiş. Zarar pozisyonun da eğer bu böyle devam ederse; 40 bin ton tohumluk buğday ve bunun karşılığında da 80 milyar TL para heba olmuş olacak. Bizim buradaki sıkıntımız, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamalarda sorumluluğu var mıdır? Yok mudur? Yoksa onun açıklama yapmasına gerek yok. Yani çiftçi, onların yaptığı açıklamaya istinaden tohumunu ekip, gübresini atıyor. Eğer her yaptığı açıklamada yanlış açıklama ya da her üç gün sonra yağmuru sitesinden kaldırdığı anda, köylü zor durumda. Zaten ekonomik şartlarda zor durumda kalan köylüyü bir de Meteoroloji Genel Müdürlüğü böyle yanlış açıklamalarla iyice zor duruma sokuyor” dedi.

“KÖYLÜNÜN EMEĞİ BOŞA GİDİYOR”

İki kez buğday ekimi yapılırsa milli servetin heba edileceğine de dikkat çeken Deveci, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu var mıdır? Yok mudur? Kime bağlıdır? Kim onlara bunun hesabını soracak? Biz onu merak ediyoruz. Tekirdağ Bölgemiz, özellikle Tekirdağ, Edirne, Kırklareli çok sulama göletleri ve sulama kuyuları olmayan bir bölge. Burada çiftçi işini yağmura istinaden yapmaktadır. Yani yerini, gübresini, ekimini ve gübre atımını yağmura istinaden yapıyor. Meteoroloji de böyle hatalar yaptığı zaman, bizim attığımız gübre de boşa gidiyor. Ektiğimiz tohum da boşa gidiyor. Yaktığımız mazot da boşa gidiyor. Yani köylünün büyük bir emeği var. Bu emek boşa gidiyor. Biz 2. Kez buğday ekimi yaparsak eğer aynı tohumu bir daha tarlaya atarsak bu milli servettir. Ülkenin buğdayıdır. Şimdi ithal eden bir ülke olarak buğdayları daha fazlasını ithal etmek zorunda kalırız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Habertrak Gazetesi