MİLLETVEKİLİ PAYLAŞTI: ÖLÜMLER BAŞLADI

MİLLETVEKİLİ PAYLAŞTI: ÖLÜMLER BAŞLADI
Trakya’yı boydan boya kat eden Ergene Nehri’nin yanı sıra, Çorlu ve Kamara Deresi’ndeki işletmeler de sorumsuzca davranarak, arıtma tesislerini devreye sokmadan tüm atıklarını boşaltıyor. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami...

Trakya’yı boydan boya kat eden Ergene Nehri’nin yanı sıra, Çorlu ve Kamara Deresi’ndeki işletmeler de sorumsuzca davranarak, arıtma tesislerini devreye sokmadan tüm atıklarını boşaltıyor. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Deresi’ni geçen haftaya kırmızıya boyayan Pay Plastik Geri Dönüşüm İşletmesi’nin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasının ardından, 9 şirketin daha dereye hat geçerek tüm zehirli sularını boşalttığını ortaya koydu.

Aygun, bu şirketlerle ilgili işlem başlatılmasını isterken, Marmara Denizi’ne dökülen Kamara Deresi’ni de kızıl-siyah renge dönüştüren, ördek ve balıkların ölmesine yol açan iki fabrikadan şüphelenildiğini açıkladı. Aygun, “Çevreye, doğaya ve hayvanlara bu kadar zarar veren işletmelere çok ağır yaptırımlar uygulanmalı. Gerekirse yasa değişikliği yapılmalı” dedi.

Çorlu Deresi’ni kirleten 9 işletme var

Aygun, Trakya’da Ergene Nehri ile Çorlu ve Kamara Derelerinde yaşanan aşırı kirlenme üzerine TBMM Başkanlığı’na kapsamlı bir soru önergesi verdi. Aygun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede, Çorlu Deresi’nin 3 Ekim 2018 tarihinde Pay Plastik Geri Dönüşüm İşletmesi’nin arıtma tesisi olmasına karşın arıtmadan saldığı atık nedeniyle kırmızıya boyandığını anımsatarak, “ Bu vaka, sanayi tesislerinin yarattığı çevresel yıkımı ve bölgedeki denetimsizliği bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Üstelik lisanslı işletmelerin bunu yapması daha da düşündürücüdür. Faaliyetleri şimdilik durdurulan İşletme; TÜBİTAK’tan gelen sonuçlara göre para cezası alacaktır” dedi.

Sadece Pay Plastik Geri Dönüşüm İşletmesi değil, Çorlu Deresi etrafında 9 işletmenin daha lisansı olduğu halde arıtma yapmadan ayrı bir hat çekmek suretiyle tüm atık sularını Çorlu Deresi’ne akıttığını bildiren Aygun, “Bu konuda Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de çalışma yaptığı öğrenilmiştir. Pay Plastik’ten başlayarak bundan sonra arıtma yapmayan tüm fabrika ve işletmeler için en ağır cezaları vermeyi düşünür müsünüz? Cezaları arttıracak yasa değişikliğine nasıl bakarsınız?” diye sordu.

Kamara Deresi’nde ördek ve balıklar öldü

Aygun, Marmara Denizi’ne dökülen Marmara Ereğlisi’ndeki Kamara Deresi’nin de önceki gün dere etrafındaki fabrikaların sorumsuzluğu yüzünden kızıl ve siyah renge büründüğünü vurgulayarak, “Kamara Deresi’ne arıtma yapmadan bırakılan atık su, sazlık çevresinde yoğunlaşarak maalesef derede ördek ve balık ölümlerine yol açmıştır. Arıtma yapmadan dereye özel olarak çekilen hattan boşaltılan atık su için Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından inceleme başlatılmıştır” diye konuştu.

Derenin baz değerinin çok yüksek çıktığı inceleme sonuçları çerçevesinde iki fabrikadan şüphe duyulduğunu açıklayan Aygun, “Alınan numunelerin ardından çevre, hayvan ve insan sağlığını tehdit eden bu gelişme karşısında nasıl bir işlem yapacaksınız?” diye sordu.

“Ergene, kanayan yaradır”

Aygun, ülkemizde 283 kilometre uzunluğu ile Trakya’yı boydan boya kat eden ve bir zamanlar yirmi iki balık türünün yaşadığı biyolojik zenginliği ile göz kamaştıran Ergene Nehri’nin, sanayi tesislerinin arıtmadan bıraktıkları atık su ile bugün büyük bir çevre sorununa dönüştüğünü belirterek, şu soruları sordu:

1) Orta derecede tehdit altında olan Ergene Nehri, Trakya ve ülkemiz için kanayan bir yaradır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2011 yılında "Haliç'i nasıl temizlediysek Ergene Nehri'ni de öyle temizleyeceğiz” demesinin üzerinden yedi yıl geçmesine karşın Ergene’nin kirlilik oranı katlanarak devam etmektedir. Ergene, ne zaman temizlenecektir?

2) Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz’daki 1350 fabrika, atıklarını arıtma tesisi olmaksızın Ergene Nehri’ne bırakmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Trakya’yı tükenme noktasına getiren, insanlarımızın ve hayvanlarımızın sağlığını tehdit eden bu büyük sorunun önlenmesi için fabrikalara dönük nasıl bir önlem alacaksınız?

3) Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2015 yılları arasında yaptığı “Ergene Havzası’nda Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi” başlıklı araştırmasına göre, Ergene ve çevresinde en tehlikeli kanserojen madde olduğu bilinen kadmiyum ve arseniğin yanı sıra krom, bakır, alüminyum, nikel, manganez gibi çeşitli ağır metaller tespit edilmiştir. Ergene Nehri’ni yeniden yirmi iki balık türünün yaşadığı günlere kavuşturacak mısınız?

4) Özellikle sonbahar döneminde etkili olan yağışlar ile Ergene Nehri taşmakta, Trakya Bölgesi’ndeki birçok tarım arazisi zehirlenmektedir. Bu zehirli su ile yetişen bitkiler aracılığıyla kanserojen maddeler de insanlara geçmektedir. Türkiye genelinde en çok kanser vakasının görüldüğü Trakya’da meme ve akciğer kanseri görülme sıklığı yüksektir. Ergene Nehri’ndeki insan sağlığını tehdit eden bu gelişme karşısında Sağlık Bakanlığı ile ortak bir eylem planı yürütmeyi düşünür müsünüz?

5) Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi’nin, Ergene’nin tüm ağır metal yüklü kirliliğini Marmara Denizi’ne taşıyacağı eleştirisi yapılmaktadır. Çevre mühendislerinin Marmara Denizi’nin rengini bile değiştireceği eleştirisi yaptığı bu projeye ilişkin uzman görüşlerini dikkate alacak mısınız? Bu projeyi gözden geçirmeyi düşünür müsünüz?