MİNİKLERE 4 AYDA 4 YILLIK EĞİTİM

MİNİKLERE 4 AYDA 4 YILLIK EĞİTİM
2018 yılı eylül ayında Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hizmete sunulan Süleymanpaşa Çocuk Akademisi, 4 ay gibi kısa bir sürede yaptığı çalışmalar ile kendisine hayran bıraktı.Toplam 1035.66 metre kare alanda...

2018 yılı eylül ayında Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hizmete sunulan Süleymanpaşa Çocuk Akademisi, 4 ay gibi kısa bir sürede yaptığı çalışmalar ile kendisine hayran bıraktı.

Toplam 1035.66 metre kare alanda kurulan 1 idareci, 2 branş öğretmeni, 1 rehber öğretmen, 1 usta öğretici, 1 yardımcı hizmetli ve 1 güvenlik görevlisinin hizmet verdiği ve eğitim, beslenme, temizlik, personel vb tüm giderlerin Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından karşılandığı akademide, 3-6 yaş grubu 25 çocuğun okul öncesi eğitimlerine montessori eğitimi ile başlandı.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi sınırları içinde ikamet eden ekonomik yönden düşük gelirli ailelerin çocuklarının alındığı Süleymanpaşa Çocuk Akademisinde montessori eğitimi kapsamında günlük yaşam becerileri, duyu eğitimi, matematik eğitimi, kozmik eğitimi ve dil eğitimi veriliyor.

Çocuklara yönelik gelişim taramaları, ailelerle bire bir görüşmeler, davranışlarda sorun yaşayan uyumda güçlük çeken öğrencileri için psikolog desteği, ailede tutarlılık, sosyal medya, çocuk ihmali ve istismarı gibi ailelere yönelik eğitimlerin de verildiği akademide çocuklar her şeyi deneyip görerek öğreniyor.

 SADECE 4 AYDA ONLARCA ÇALIŞMA YAPILDI

4 aylık süreçte Süleymanpaşa Çocuk Akademisinde yapılan çalışmalar şu şekilde:

-Toprakta yetişen bitkilerin tanıtımı ve çocuklarla birlikte bahçeye fide tohum ekimi

-Çocuk Akademisinde doğum günlerinde çocukların küçüklük kıyafetleri, fotoğrafları ile bir köşe hazırlandı. Çocukların arkadaşları ile birlikte kendi yaptıkları pasta ile kutlama yapıldı.

-Çocuklara çilek bitkisi meyvesi görsel yollarla anlatıldı. Çocuklar kendi temizleyip yıkadıkları çileklerle reçel yapıp ailesi ile paylaştı.

-Yaz mevsimi kapsamında yaz köşesi hazırlandı ve köşeye yaz mevsimini kapsayan görseller konularak fotoğraf çekimi yapıldı.

-Bahçe duvarlarına tuvaller asılarak sulu boya ile doğada sanat etkinliği yapıldı.

-Lavanta çiçeğin oluşum aşamaları incelenerek bahçeden toplanan lavantalar ile koku kesesi oluşturuldu.

-Çocuklara binicilik sporunu tanıtmak ve hayvan sevgisini aşılamak için at binicilik tesislerine gidildi.

-Yüzme sporunu tanıtmak için Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezine gidildi. Yüzme hocaları eşliğinde çocuklar yüzdürüldü fotoğraf ve video çekimi yapıldı.

-Çocuklarla birlikte okul açıldığında karpuz fideleri ekimi yapılmıştı. Karpuz meyvesini çocuklar kendileri bahçeden koparıp inceledikten sonra afiyetle yediler.

-Müzik aletleri köşesi hazırlandı. Çocuklara özellikleri ve sesleri hakkında bilgiler verilerek müzik aletleri tanıtıldı.

-Çocuk ihmal ve istismarı konusunda bilgilendirme ile birlikte öğrencilerle müzik ve dans eşliğinde vücudumuzu tanıyalım etkinliği yapıldı.

-2018 -2019 Eğitim-Öğretim yılı açılışında Çocuk Akademisi öğrencileri kedi, köpek mama torbaları açılışa gelen tüm misafirlere dağıttılar.

-Aşure Ayında çocuklarla birlikte aşure yapıldı.

-Yaşlılar Günü kapsamında Alzheimer Gündüz Bakım Evi çocuklarla birlikte gidilerek tüm hastalara çiçek hediye ederek günlerini kutladık.

-Sonbahar mevsimi kapsamında sonbahar köşesi hazırlandı ve köşeye sonbahar mevsimini kapsayan görseller konularak fotoğraf çekimi yapıldı. Sonbahar sebzeler tanıtarak turşular kuruldu ve ailelerle paylaşıldı.

-İtfaiyeye gezi düzenlenerek oradaki işleyiş hakkında itfaiyeciler tarafından bilgi verildi. Uygulamalı bir şekilde itfaiyecilik mesleği tanıtıldı.

- Buğdaydan yapılan unlu mamuller köşesi hazırlandı. Görsel ve işitsel olarak buğdayın yolculuğu anlatıldı.

- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilgi köşesi hazırlanarak çocuklarla cumhuriyet şarkıları ve etkinlikleri yapıldı.

-10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni yapıldı. Atatürk resimleri ve Türk bayraklarıyla Atatürk köşesi çocuklarla birlikte hazırlandı ve anma etkinlikleri yapıldı.

-Tekirdağ’a tanıtan görsel resimler, yiyecekler, kostümler vs ürünlerle görsel ve işitsel tanıtımı yapıldı.

-13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluşu ve Osman Tabak Yerleşkesine yapılan Çocuk Akademisi ve Alzheimer Gündüz Bakım Evi açılışı sebebiyle Çocuk Akademisi öğrencileri Atatürk ve bayrak gösterisini izleyicilere sundular.

-Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında çocuklara hakları öğretildi.

-24 Kasım Öğretmenler Günü Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk hakkında işitsel ve görsel bilgiler verildi.

-Erozyon, toprak, su, hava ağaçlandırmak ve var olanı korumak adına hissederek, dokunarak deney, oyun, hikaye, drama ve şarkılar eşliğinde Tema gönüllüsü olduk ve Yeni Köye ağaç dikimine gidildi.

-3 Aralık Engeliler Günü kapsamında çocuklara farkındalıklarının artması için engelli ne demek olduğunu dramatize ederek yaşamaları ve hissetmeleri sağlandı.

- Mevsiminde ektiğimiz kabak fidesini bahçeden büyüdüğünü gözlemledikten sonra mevsimi gelince çocuklar toplayıp sınıfta inceleyerek kabaktan yapılan yemek çeşitleri hakkında konuşularak sohbet edildi.

- Yeryüzü şekilleri kozmik materyallerle çocuklara soyut olan kavramlar dokunarak, görerek, deneyerek, yaşayarak algılamaları sağlandı.

-Kış mevsiminde sağlıklı olabilmek için meyve yemenin önemi anlatılarak, C vitamini şenliği yapıldı. Kış köşesi hazırlandı ve köşeye kış mevsimini kapsayan görseller konularak fotoğraf çekimi yapıldı.

-Zeytinin oluşum yolculuğu çocuklara önce görsel materyallerle daha sonra ham olan zeytinin nasıl soframıza kadar ulaştığını çocuklar kendi kışlık zeytinlerini kurdular.

-Yerli malı haftası dolayısıyla Türkiye’de geçmişten günümüze üretilen, yetiştirilen, giyilen ürünlerden oluşan stantlar hazırlanarak veliler için çocuklarımız hazırladıkları şiir, dans ve drama gösterilerini sundular.

-Ebru boyasını tanıyarak battal ebru çalışması yapıldı.

-Aile katılımı etkinliğinde velimiz Banu Hanım çocuklara magnet yapımını öğretti.

-Karne günü etkinliği düzenleyip şiir ve şarkılar söyleyerek sezon finali yaptık.

BAŞKAN EŞKİNAT HER MAHALLEYE AÇMAK İSTİYOR

Şu an için Altınova Mahallesi Osman Tabak Kampusu içinde ücretsiz olarak hizmet veren Süleymanpaşa Çocuk Akademisi ile ilgili konuşan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bizim bir hayalimiz vardı. Her mahallede halkın ihtiyaçlarına yönelik merkezler açmak. İlkini Altınova Mahallemizde başardık. Karacakılavuz Mahallemizde de Çocuk Akademimizin yapımı devam ediyor. Her mahallemizde bu akademiyi açmak tüm çocuklarımızı yaşayarak öğreten eğitim sitemi ile yetiştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.