O CİNAYETİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

O CİNAYETİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
11 EKİM 2018 tarihinde boşanmak istediği eşi tarafından sokakta bıçaklanarak öldürülen Şeyda Ayyıldız’ın davasını takip etmek için Çorlu Adliyesine giden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, duruşma çıkışında...

11 EKİM 2018 tarihinde boşanmak istediği eşi tarafından sokakta bıçaklanarak öldürülen Şeyda Ayyıldız’ın davasını takip etmek için Çorlu Adliyesine giden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, duruşma çıkışında davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu davanın yalnızca Şeyda Ayyıldız için bir adalet arayışı olmadığını, aynı zamanda yaşamdan koparılan tüm kadınlar için adalet arayışı olduğunu belirten Yüceer, “Sadece geçtiğimiz Ocak ayı içinde 43 kadının canına kıyıldı. Geçtiğimiz yıl 440 kadın eşleri, sevgilileri, akrabaları, tanıdıkları, tanımadıkları tarafından öldürüldü” dedi.

ÖLÜMLERDEN SONRA HEP AYNI İFADELER VERİLİYOR

Şeyda Ayyıldız davasında da görüldüğü gibi kadın cinayetlerinin sözüm ona sevgi, ahlak ve bir anlık öfkenin bahane edilerek üstlerinin örtülmeye çalışıldığını vurgulayan Yüceer, “ Bugün sanık hiç de yabancı olmadığımız ifadelerde bulundu. Daha önceden bildiğimiz; çok seviyordum, beni aldattı gibi ifadeleri vermiştir.” dedi.

GEÇMİŞTEKİ ADALETSİZ KARARLAR YENİ CİNAYETLERE ORTAM HAZIRLIYOR

Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Candan Yüceer, “ Kimi davalarda gördük ki nasıl verildiğini anlamadığımız kararlar verildi. Anlam veremediğimiz, vicdanları yaralayan iyi hal indirimleri oldu. Bu dava sonuçlandığında vicdanları sızlatmayacak bir karar çıkacağına inanıyorum. Şeyda Ayyıldız davası öldürülen tüm kadınlar için sembol bir davadır” dedi.

KADIN CİNAYETLERİNİN ÜSTÜNÜN ÖRTÜLEMSİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

CHP’li Yüceer, mahkemeden önce Şeyda Ayyıldız’ın ailesi ile görüştü.  Yüceer, Şeyda Ayyıldız’ın sistemli bir şekilde şiddete maruz kaldığını ailesinin söylediğini belirtti.

Gencecik kadınların hayalleri çalınmasın, gelecekleri yok edilmesin, failleri aklanmasın diye mücadele etmek gerektiğinin altını çizen Yüceer, “Kadınların cinayetlerine ortak olmamak için, artık her kadın cinayeti sonrasında duyduğumuz aşk, namus, öfke bahanelerine prim vermemeliyiz. Adalet için mücadele etmeliyiz. Şeyda Ayyıldız cinayetinin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Tekirdağ Barosunun da müdahil olmak için başvuruda bulunduğu dava 19 Haziran tarihine ertelendi.