O FİRMAYA REKOR CEZA

O FİRMAYA REKOR CEZA
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde 17 kişinin zehirlendiği olay ile gündeme gelen firmaya ait işyerini mühürledi. 'Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi' bulunmayan iş yerini kapatma kararı...

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde 17 kişinin zehirlendiği olay ile gündeme gelen firmaya ait işyerini mühürledi. 'Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi' bulunmayan iş yerini kapatma kararı alan Müdürlük, işyeri sahibine 72 bin 197 TL para cezası uyguladı.

20 Şubat Çarşamba günü Pınarça Mahallesi'nde bir işyeri civarından yayılan kokudan etkilenen 17 vatandaş zehirlenme vakası nedeniyle hastaneye başvurdu. Konunun ardından harekete geçen Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,  'Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi' bulunmadığı gerekçesiyle inceleme yapılan işyerini kapatma kararı aldı.

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce konu hakkında yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi; ''20 Şubat 2019 tarihinde Müdürlüğümüze gelen İlimiz, Kapaklı İlçesi, Pınarça Yolu üzerinde bulunan bir hurdacıdan yayıldığı değerlendirilen kokudan etkilenen 10 kişinin hastanede tedavi altına alındığına yönelik ihbar üzerine; müdürlüğümüz teknik personelince saat:22:00 itibariyle olay yerine intikal edilmiş ve yapılan denetim neticesinde;

İhbarın kaynaklandığı yerde Mesut KOCAOĞLU’na ait “KOCAOĞLU METAL” unvanlı işletmenin bulunduğu, işletmeye ait Kapaklı Belediye Başkanlığı’nca düzenlenmiş 26.11.2018 tarihli ve 2018-215 sıra Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Tesisi faaliyet konulu İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının mevcut olduğu,

DENETİM TUTANAĞI HAZIRLANDI

İşletmenin içerisinde yığınlar halinde tehlikesiz atıkların (metal, plastik vb.) bulunduğu, ancak işletmenin faaliyetine ilişkin Müdürlüğümüzden alınmış “Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesinin” bulunmadığı tespit edilmiş olup, denetime ilişkin fotoğraf çekimi yapılarak denetim tutanağı tanzim edilmiştir.

ÖLÇÜMLER YAPILDI

Olay mahallinde bulunan işletmede; Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince saat:21:00’de yapılmış olan kontrol ve ölçümler neticesinde herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığına ilişkin düzenlenmiş tutanak Müdürlüğümüze bildirilmiştir.

17 KİŞİ HASTANEYE SEVK EDİLDİ

21.02.2019 tarih ve saat:11:00 itibariyle Çerkezköy ve Kapaklı Devlet Hastanesi yetkililerinden edinilen bilgi çerçevesinde; olayın gerçekleştiği akşam saatlerinde 11 kişinin Çerkezköy Devlet Hastanesi ve 6 kişinin de Kapaklı Devlet Hastanesine getirildiği, gerekli gözlem ve tahlillerin yapılarak aynı gün taburcu edilmiş oldukları Müdürlüğümüze bildirilmiştir.

72 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLDİ

Sonuç olarak; Mesut KOCAOĞLU’na ait “KOCAOĞLU METAL” unvanlı işletmenin Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi olmadan faaliyet göstermesi nedeniyle; Müdürlüğümüz tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 15. Maddesi gereği işletmenin Faaliyeti Durdurularak, Mezkur Kanunun 20. Maddesinin (r) bendince de 72.197,00 (Yetmişikibinyüzdoksanyedi) TL idari para cezası tesis edilecektir.

RUHSATI İPTAL EDİLDİ

Ayrıca, söz konusu işletme hakkında Kapaklı Belediye Başkanlığı’nca düzenlenmiş işyeri açma ve çalışma ruhsatının iptal edilmesi için Belediye Başkanlığına Müdürlüğümüzce bildirimde bulunulacaktır.''

Kaynak: Kapaklı Gazetesi