ÖĞRETMENİN KALÇASINI ÇEKTİ

ÖĞRETMENİN KALÇASINI ÇEKTİ
Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde bulunan bir lisede görevli bir hizmetlinin, okulun öğretmenlerinden Ç.T’yi koridorda saniye saniye takip ederek kalça ve bacaklarını görüntülemesi, mahkemeye taşındı. Cumhuriyet Savcılığı...

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde bulunan bir lisede görevli bir hizmetlinin, okulun öğretmenlerinden Ç.T’yi koridorda saniye saniye takip ederek kalça ve bacaklarını görüntülemesi, mahkemeye taşındı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından yalnızca “özel yaşamı ihlal”den dava açılması tepki alırken, aynı zamanda “cinsel taciz”inde olduğunu savunan öğretmen Ç.T.Yeni bir dava daha açmaya hazırlanıyor.

 “CİNSEL TACİZ” DEN DE DAVA AÇACAK

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde bir lisede, bir grup öğrencinin okulun öğretmenlerinden Ç.T’yi uyarması sonucu ortaya çıkan olayda; okulda yardımcı hizmetli olarak görev yapan şahsın, Ç.T’yi cep telefonu ile mahrem yerlerini gizlice görüntüye aldığı öğrenildi.

Yaklaşık 2 yıl önce gerçekleşen olayda; teneffüste nöbetçi öğretmen olarak koridorda görev yapan Ç.T’yi, duvara yaslanarak bekleyen ve gizlice görüntüye alan yardımcı hizmetli, olayın ortaya çıkmasının ardından başka bir okulda görevlendirilirken; hizmetliye ise Cumhuriyet Savcılığı tarafından yalnızca “özel yaşamı ihlal”den dava açıldığı bilgisine ulaşıldı. Söz konusu olayda yalnızca “özel yaşamı ihlal” değil aynı zamanda “cinsel taciz” de olduğunu savunan öğretmen Ç.T. söz konusu olayı yeniden yargıya taşımaya hazırlanıyor.

“CEZASI DA BİR YILI AŞKIN BİR SÜREDİR TEBLİĞ EDİLMEDİ”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren, yardımcı hizmetlinin cezasının bir yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen tebliğ edilmediğini belirterek “Bir grup öğrenci bayan öğretmenlerimizden birine teneffüs sonunda giderek okulun yardımcı hizmetlisinin, kendisini ‘görüntüye aldığını’ söylemiş. Öğretmenimiz de müdür yardımcısına giderek yardımcı hizmetliyi de çağırtıyor. Müdür, yardımcı hizmetlinin telefonuna el koyarak oradaki görüntülere bakıyor. Yardımcı hizmetlinin telefonunda, öğretmenin görüntülerinin de ortaya çıkması sonucu, olayın doğruluğu da ispat edilince Ç.T, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Milli Eğitim tarafından da bu konuda soruşturma başlatıldı. Olayın geçtiği okul ile bağlantısı kesilerek başka bir okula verildi. Cezası da bir yılı aşkın bir süredir tebliğ edilmedi.” Şeklinde konuştu.

“EĞİTİM CAMİASI BU TİP İNSANLARDAN TEMİZLENMELİ”

Eğitim İş olarak olayın takipçisi olduklarını ancak yardımcı hizmetliye adeta alelacele, gelişigüzel bir ceza verilmesinin doğru olmadığını kaydeden Eren, “Ben, bu yıl Eylül ayında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeye gittim. ‘Başka bir okulda görevlendirilen yardımcı hizmetlinin cezası ne oldu?’ Diye sorunca alelacele bu şahsın cezası tebliğ edildi. Ceza da cezaya benzemiyor. Adeta üstünü örtmeye çalışır gibi gelişigüzel bir ceza verildi. Yalnız iki gün önce mahkemede bu yardımcı hizmetliye Cumhuriyet Savcılığı tarafından, ‘özel yaşamı ihlal’den dava açılmış. Öğretmenimiz özellikle ‘cinsel taciz’ üzerinden dava açılmadığını, bu konuda yine dilekçe verip yeniden dava açacağını söylüyor. Oysa 2 yıl ceza  verilmiş.Ama ceza ertelemeli para cezasına çevrilmiş. Tabi bunlar işin hukuki boyutu, hukuken adalet yerini buluyor bulmuyor bu ayrı bir konu. Ama asıl bizi ilgilendiren bu tip düşünceye sahip insanların, kız veya erkek çocuk fark etmez, aynı mekânları paylaşmalarıdır. Bunu çok yanlış buluyoruz. Eğitim camiasının bu tip insanlardan temizlenmesini öneriyoruz.” İfadelerini kaydetti.

“ŞAHIS 2 YIL CEZA ALDI VE CEZASI ERTELENDİ”

Öğretmen Ç.T. mahkemede şöyle anlattı: “Görüntülerde zaten duvara yaslanıp beni beklediği, ben arkamı döndüğümde telefonun açısını kalçamı alacak şekilde ayarlayıp çekmeye çalıştığı, arkamda gezindiği apaçık belli. Müdür, çağırıp telefonunu gösterdiğinde de içinden benim fotoğrafım çıktı üstelik. Şikâyetçi olduktan sonra tanıklar dinlendi, güvenlik kamerası görüntüleri izlendi ve telefonundaki fotoğrafım da kanıt olarak eklendi. Ama davayı açan savcı, cinsel tacizden değil, özel hayatın gizliliğini ihlalden dava açmış. Şahıs 2 yıl aldı ve cezası ertelendi.”

“NASIL CİNSEL TACİZ SAYILMAZ!”

“Bir erkek öğretmen olsa arkadan çeker miydi? Bu benim doğrudan cinsiyetime yapılmış bir saldırı değil midir? En nihayetinde yüzümü çekip paylaşmadı, arkadan ve kalçamın çekildiği apaçık ortada iken bu nasıl cinsel taciz sayılmaz! En önemli ve asıl sorun ise bu adam liseden alınıp ortaokula verildi. 200 kişilik koridorda bir öğretmenin görüntüsünü çekmeye cesaret etmiş kadar gözü dönmüş birisi; kız çocuklarına, tuvalet temizliği sırasında hiç denk gelmedi mi? Geldiyse hiçbir şey yapmadı mı? Yapmaz mı? İfadesinde; ‘ben yapacak olsam daha uygun zamanlar var. Sabah erkenden geliyorum. Benimle birlikte gelen kadınlar var. Akşam en son ben çıkıyorum, kurslara kalanlar var. Okulun bütün anahtarları bende. Yapacak olsam o zamanlar yaparım.’ Diyerek yolunu yordamını da açıkça anlatan bu şahıs, şimdi bir ortaokulda çocuklarımızın arasında geziyor. Yetişkin bir öğretmene bunu yapmaya cesaret eden, tacizin ne olduğundan habersiz, savunmasız,  küçücük çocuklara neler yapabilir?Bunu düşünmek bile istemiyorum.”