ÖLÜM TEHLİKESİ: SAKIN BURAYA YAKLAŞMAYIN

ÖLÜM TEHLİKESİ: SAKIN BURAYA YAKLAŞMAYIN
Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan ve Kamaradere Mahallesi’nden denize dökülen derenin renginin kızıla dönmesi üzerine Marmaraereğlisi Belediyesi’nce derenin denize döküldüğü alanda denize girmek ve dereye insan...

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan ve Kamaradere Mahallesi’nden denize dökülen derenin renginin kızıla dönmesi üzerine Marmaraereğlisi Belediyesi’nce derenin denize döküldüğü alanda denize girmek ve dereye insan ve hayvanların yaklaşmaması amacıyla kontrol şeridi çekildi.

Çevre ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturduğu iddia edilen ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nce inceleme yapılan derenin denize döküldüğü yere Marmaraereğlsii Zabıta Müdürlüğü ekiplerince “denize girmek yasaktır” tabelası konularak şerit çekildi. Yaklaşık 100 metrelik alan şerit içine alınarak vatandaşlar uyarıldı.

Derenin son durumu hakkında bilgi veren Marmaraereğlisi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdür V. Ozan Doğan; “Kamaradere deresi 3, 4 gündür bu şekilde akıyor. Vatamndaşların belediyemize yaptığı ihbarla biz de bu konuyu incelemeye aldık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirdik. Onlar da geldiler ve numune aldılar. Gerekli çalışmalar yapıldı. Bu bölgede kirli suyun kaynağını tespit etmeye çalıştık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü personeli ihtimal olan tesislerden numuneler alarak buradaki numunelerle karşılaştıracaklar. Bakanlığa gönderildi numuneler. Bu kirlilik durumuna kimin neden olduğu belirlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelecek rapora göre Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gerekli yaptırımları uygulayacak. Konuyla ilgili Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz bu bölgeyi koruma altına aldık. İnsan girişi, yüzme ve hayvan girişine kırmızı şerit çektik. Hayvanlarda ciddi sıkıntılar var. Balıklarda bazı ölümler görüldü. Suyun baz değeri 12’ye kadar yükselmiş durumda. Aside baz dengesinde büyük sıkıntılar var. Baz 12 değerinin çevresel etkileri çok olumsuz. İnşallah çalışmalarımız olumlu sonuç verir. “dedi.