KARA FATMA İSMİNE TEPKİ YAĞIYOR

KARA FATMA İSMİNE TEPKİ YAĞIYOR
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde belediye tarafından bir parkın adının değiştirilerek, Kara Fatma Parkı adı verilmesine tepki yapıyor.Ekim ayı Meclis toplantısında Çorlu Belediyesi İçişleri Komisyonu tarafından oy birliğiyle...

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde belediye tarafından bir parkın adının değiştirilerek, Kara Fatma Parkı adı verilmesine tepki yapıyor.

Ekim ayı Meclis toplantısında Çorlu Belediyesi İçişleri Komisyonu tarafından oy birliğiyle alınan kararlar doğrultusunda Çorlu'da bulunan parkların isimleri değiştirildi.

PARKIN ADI "KARAFATMA" OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Çorlu Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısında alınan kararlar ile  Çorlu'nun muhtelif yerlerinde bulunan 35 parkın isimleri değiştirildi. Belediye tarafından alınan karar ile daha önce "Halid Ziya Uşaklıgil Caddesi park alanı" olarak geçen park "Kara Fatma" olarak değiştirildi.

PARKIN İSMİNİN DEĞİŞMESİNE TEPKİ YAĞDI

Çorlu Halid Ziya Uşaklıgil Parkının adının değiştirilerek, "Kara Fatma Parkı" olarak düzenlenmesine sosyal medyadan tepki yağdı. Parklarının isminin değişmesinde ne gibi bir amaç olabilir diyen Tekirdağlılar sosyal medya üzerinden Çorlu Belediyesine tepki gösterdiler.

YAZAR BEKİR TİRYAKİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Gazeteci yazar Bekir Tiryaki de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Peygamber Efendimiz'in kızı Hz.Fatma'nın isminin böyle kullanılmasında bir kasıt olabileceğini belirterek, "Çorlu Belediye bu ismin Peygamber Efendimiz'in kızı Hz. Fatma(Radiyallahu Anha)'yı küçük düşürme amaçlı olduğunu bilmiyor mu? Bilmiyorsa Müslümanlardan özür dileyip parkın adını hemen değiştirmeli. Bilerek yapıyorsa provakatördür! NET." ifadelerini kullandı.

ÇORLU BELEDİYESİ ÇOK SAYIDA TEPKİ ALDI

Çorlu Belediyesi'nin parkın adını değiştirerek "Kara Fatma" adını vermesine tepkiler çığ gibi yağdı. Sosyal Medya'dan tepkilerini dile getiren vatandaşlar; "Kesinlikle bunlar bilinçli yapıyor asla ve asla bilemeyerek yapılmış olduğunu dusunmuyorum", "Sıkıntı parka Kara Fatma adının verilmesi değil, böceğe Kara Fatma denmesi.. Kurtuluş savaşındaki Kara Fatma anısına yaptık derler olur biter, yanlış yere yanlış tepki gösteriyorsunuz bence.." "Yuh artik böyle park ismimi olur ." şeklinde tepki gösterdiler.

KARA FATMA KİMDİR?

1888’de Erzurum'da dünyaya gelen Fatma Seher, eşinin şehit düşmesi üzerine Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister.  "Kara" lakabını da ve üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal'den alan Fatma Seher, aşçılık, hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi'nde 300 kişilik birliği komuta eder.