Ramazan davulunu 138 yıldır aynı aile fertleri çalıyor

Ramazan davulunu 138 yıldır aynı aile fertleri çalıyor
Aile boyu Ramazan davulcuları, bir buçuk asırdır Ramazan davulunu çalıyorlar. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bağlı Karacakılavuz Mahallesi’nde yaşayan Sirkeciler ailesi fertleri 1884 yılında başladıkları Ramazan davulunu...

Aile boyu Ramazan davulcuları, bir buçuk asırdır Ramazan davulunu çalıyorlar. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bağlı Karacakılavuz Mahallesi’nde yaşayan Sirkeciler ailesi fertleri 1884 yılında başladıkları Ramazan davulunu çalmayı 138 yıldır aralıksız devam ettiriyorlar.

Kuruluşundan bu yana üç mahallenin bulunduğu Karacakılavuz’da her mahallenin de ayrı bir Ramazan davulcusu bulunuyordu. Eski adlarıyla Karşı mahalle, Orta mahalle ve Çadırlı mahalle olarak bilinen ancak 1971 yılında belediyenin kuruluşunda adları karşı mahallenin Mimar Sinan, Orta mahallenin Merkez, Çadırlı mahallenin Zafer Mahallesi olarak değiştirildi.

Diğer mahallelerin davulcuları yıllar içinde el değiştirirken (orta) Merkez Mahallesi’nin davulcusu hiç el değiştirmeden günümüzde de Sirkeciler ailesi tarafından 138 yıldır devam ettiriliyor. Sirkeciler ailesinden 1884 yılında Sirkeci Mehmet ile başlayan Ramazan davulculuğu daha sonra oğlu Sirkeci Hasan, sonra torunu Mehmet, ardından ikinci kuşak torunları Sefer ile Hüseyin, sonra 3. kuşak torunları Mehmet, Ahmet ve Cemayil ile ortaklaşa devam ettirilen davulculuk günümüzde ise 4.kuşaktan torunları Murat ile Hasan Sirkeci dede mesleği olan davulculuğu ortaklaşa olarak halen devam  ettiriyorlar.

Ayrıca Murat’ın oğlu yedi yaşındaki Görkem ile Hasan’ın oğlu altı yaşındaki Sait Ensar büyük dede mirası ve hatırası olan Ramazan davulculuğuna çok meraklılar. Her ikisinin de birer küçük davulları var. Onlar da her sabah sahurda kalkıp küçük davullarını alıp babalarıyla birlikte davullarını çalarak mahalleyi dolaşıp mahalle halkını sahura uyandırıyorlar.

Bundan üç yıl önce birçok ulusal haber ajansı küçük davulcu Sait Ensar Sirkeci’ye gelerek davulunu çalarken çekim yaparak televizyonlarda  yayınlamışlardı.