RESTORASYONDAN ALTIN ÇIKTI

RESTORASYONDAN ALTIN ÇIKTI
2 yıldır aralıksız bir şekilde restorasyonu devam eden Tekirdağ’ın en büyük tarihi yapısı Rüstem Paşa Camisi’nin bayram namazına açılması bekleniyor. Restorasyon esnasında caminin mimber kısmında üzeri 7 kat yağlı...

2 yıldır aralıksız bir şekilde restorasyonu devam eden Tekirdağ’ın en büyük tarihi yapısı Rüstem Paşa Camisi’nin bayram namazına açılması bekleniyor. Restorasyon esnasında caminin mimber kısmında üzeri 7 kat yağlı boya ile kapatılmış paha biçilemeyen altından Edirnekari işlemeler bulundu. Ayrıca caminin daha önceki restorasyonlarda Osmanlı dönemine ait işlemelerinin de sıva ile kapatıldığı ortaya çıktı.

BAYRAM NAMAZINA AÇILIYOR

Tekirdağ’ın en büyük tarihi eseri olan Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa adına yapılan Rüstem Paşa Camisi’nin 2 yıldır restore çalışması devam ediyordu. Çalışmalarda sona gelindi. Cami Kurban Bayramı’nın birinci gününde hizmete açılacak.

SIVANIN ALTINDAN TARİH ÇIKTI

Caminin aslına uygun olarak restore edildiğini kaydeden AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, “Harika bir restorasyon oldu. Mükemmel bir işçilik sergilendi. Bayramın birinci günü hizmete girmesi hedefleniyor. Arkadaşların bu yönde bir gayreti var. Restorasyonun uzamasının bazı nedenleri var. Restore esnasında Osmanlı dönemine ait işlemelerin sıva ile kapatıldığı ortaya çıktı. Firma bunu özenle kaldırarak aslına uygun çalışma yaptı. İlk defa göreceğimiz işlemeler ortaya çıktı” dedi.

ALTINDAN İŞLEMELER ÇIKTI

Firma çalışanlarının gayretlerine teşekkür eden Özcan, “Yine restore çalışmaları esnasında üzeri 7 kat boya ile boyanmış minberin ahşap üst bölümünün kubbeli bölümünde Edirnekari altın işlemelere rastlanıldı.7 kat boya özenle kazındı ve olağanüstü eser ortaya çıktı. Altından yapılan bu esere paha biçilemiyor. Edirnekari dinilen sanat Unesco tarih mirasları arasında yer alıyor” diye konuştu.