Sahilleri istila etti kokudan pencere açamıyorlar

Sahilleri istila etti kokudan pencere açamıyorlar
FERHAT AKGÜNTekirdağ sahillerini basan yosunlar kötü koku ve çevre kirliliğine neden oldu. Kokudan camlarını açamadıklarını ifade eden çevre sakinleri, “Camları açamıyorsunuz açamıyoruz. Yani kapalı oturmak zorundayız....

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ sahillerini basan yosunlar kötü koku ve çevre kirliliğine neden oldu. Kokudan camlarını açamadıklarını ifade eden çevre sakinleri, “Camları açamıyorsunuz açamıyoruz. Yani kapalı oturmak zorundayız. Açtığımız gibi içeriye siniyor. Hatta açmadan bile giderlerden geldiğini düşünmüyoruz içerideki o yoğun koku hissettiğimizde” dedi.

Son yıllarda artık normal hale gelen yosun istilası bu yıl da Tekirdağ’da rekor seviyeye çıktı. Marmara Denizi kıyısında 60 kilometrelik sahili bulunan Tekirdağ’da yosunlar sahile vurdu. Şehir merkezi Marmara Ereğlisi ve Şarköy ilçelerinde 60 kilometrelik sahil boyunca kıyıya vuran yosunlar pis kokuya neden oldu.

‘CAMLARIMIZI AÇAMIYORUZ’

Yosun kokusundan dolayı evlerinin camlarını açamadıklarını söyleyen Halime Alkan, “Burada misafir olarak kalıyorum. ama üç dört gündür bayağı bir kokudan rahatsız oluyoruz. Evin içine kadar sindiği için cam kapıyı açamıyoruz. Hani en keyifli zamanlarımız şu an balkonda kahvaltı keyfimizden. Şu görünen manzaradan dolayı mahrum bırakılıyoruz. Nedir bu yani yosun gibi gözüküyor, atık gibi gözüküyor ama biz tahminimiz gemiler hani bayağı burada bekledikleri için sanırım. Çünkü ara ara oluyor bu her zaman olmuyor belki hani pisliklerini de boşalttıkları için buraya kadar hani gelip de böyle bir koku yapabilir. Çünkü denizden kendiliğinden böyle bir koku çıkmasının imkanı olmadığını düşünüyoruz biz. Camları açamıyorsunuz açamıyoruz. Yani kapalı oturmak zorundayız. Açtığımız gibi içeriye siniyor. Hatta açmadan bile giderlerden geldiğini düşünmüyoruz içerideki o yoğun koku hissettiğimizde” dedi.