ŞEHİR HASTANESİ'NDE İŞÇİ İSYANI

ŞEHİR HASTANESİ'NDE İŞÇİ İSYANI
Tekirdağ Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı.Ana yüklenici firma Akfen İnşaat ile müteahhit şirket Dost İnşaat’ın inşaatını yaptığı Tekirdağ Şehir Hastanesinde...

Tekirdağ Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı.

Ana yüklenici firma Akfen İnşaat ile müteahhit şirket Dost İnşaat’ın inşaatını yaptığı Tekirdağ Şehir Hastanesinde işçiler, kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı.

1300’ü işçi toplamda 1600 kişinin çalıştığı inşaat şantiyesinde işçiler, kötü yemeklere ve hijyenik olmayan koşullara isyan etti. Barınma ve yemekhane koşullarını anlatan işçiler şunları aktardı:

“İnşaatta çalışan işçi sayısı 2 kat arttı. Daha önce tek yemekhane vardı, halen tek yemekhane var. Bizleri, yarımşar saat aralıklarla yemeğe çıkarmaya başladılar. Ancak bu durum da sorunu çözmedi. Bu sefer de 12.30’da gelen işçiler oldukça pis bir yemekhaneyle karşılaşıyor. İlk girdiğinde de böyle zaten. Sonuçta işçi tozlu üst baş, çamurlu ayakkabısıyla içeri girince ister istemez içerisi kirleniyor. Sorun birkaç aydır devam ediyor. Bir de yemekler genellikle karbonhidrat ağırlıklı çıkıyor. Sürekli patates, pirinç gibi yemekler çıkıyor. Öte yandan koğuşlardan, duşlardan ve lavabolardan da çok şikayet var. Sıcak su 15 dakikada bitiyor. Yeterli temizlikçi olmadığı için duşlar ve tuvaletler girilmeyecek hale geliyor. Bu kadar insanın kaldığı koğuşlarda temizlikçi olarak 2-3 kişi çalışıyor.”

Bazı taşeron firmalar işçileri işten atmakla tehdit ederek eylemden çekilmeye zorladığını belirten işçiler, 500 civarı işçinin çalışmamaya devam ettiğini söyledi.

İşçi temsilcileri ile işveren temsilcileri arasında yapılan görüşmede işçilere yarından itibaren koşulların düzeltileceği sözü verildi. İşçiler bunun üzerine eylemi sonlandırdı.