ŞENTOP’TAN ÖZTRAK’A AĞIR ELEŞTİRİ

ŞENTOP’TAN ÖZTRAK’A AĞIR ELEŞTİRİ
TBMM Başkan yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, İMF açıklamaları nedeniyle CHP Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Şentop, “İMF aleyhine İMF’yi bir tehlike olarak...

TBMM Başkan yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, İMF açıklamaları nedeniyle CHP Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Şentop, “İMF aleyhine İMF’yi bir tehlike olarak görmeye başlayacak olan şahıslar içinde en son konuşacak şahıs CHP’nin parti sözcüsüdür. Niye kendisi çünkü İMF’nin adeta Türkiye şubesidir. Kemal Derviş Türkiye’ye bakan olarak gönderildiğinde Derviş’in sağ kolu Faik Öztrak’tır” dedi.

ÖZTRAK’A CEVAP ŞENTOP’TAN GELDİ

Hükümetin nisandan sonra İMF’den borç alacağı, İMF ile görüştüğü yönünde açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak’a cevap Tekirdağlı siyasetçi TBMM Başkan yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’tan geldi. Şentop, İMF aleyhine İMF’yi bir tehlike olarak görmeye başlayacak olan şahıslar içinde en son konuşacak şahıs CHP’nin parti sözcüsüdür. Niye kendisi çünkü İMF’nin adeta Türkiye şubesidir. Kemal Derviş Türkiye’ye bakan olarak gönderildiğinde Derviş’in sağ kolu Faik Öztrak’tır. Hazine müsteşarlığına o getirmiştir. İMF politikalarının uygulayıcısı odur. Ne konuştuğuna bakmayın. Bir şey konuşuyorsa İMF lehine konuşuyordur. İMF adına konuşuyordur. İMF için konuşuyordur.  İMF arzu ettiği için konuşuyordur. İMF ile ilişki AK Parti döneminde başlamadı. Bizden 50 yıl önce başladı. 50 yıldan fazla süren bir ilişiydi. Biz 2013’de bu ilişkiyi bitirdik. İMF2ye olan borcu kapattık ve İMF’yi Türkiye’den gönderdik. Bir daha İMF Türkiye’ye dönmeyecek gelmeyecek. Bu konudaki kararlığı Cumhurbaşkanımız, Maliye Bakanımız ifade etti. Türkiye İMF ile görüyor denilmesi iftiradan ibarettir. Bu tür söylemleri söyleyenlerin Türkiye’nin İMF şubesi olması da ortadır” dedi.

RANTABIL OLMADIĞI İÇİN VAZGEÇTİK

Kapaklı’da yapımından vazgeçilen termik santralle ilgili de konuşan Şentop, “Bizim açıklamalarımız sürekli milletimizi doğru bilgilendirmek üzerinedir. Milletimizi kandırırız da birtakım oyunu alırız söylemleri Ak Parti ile birlikte ortadan kalkmıştır. Bizim beyanlarımız milletimize gerçekleri söylemektir. Bir fikir değişikliği oldu. Bunu da izah ediyoruz. Planlanan bir termik santral vardı. Orada bir potansiyel vardı. Ama bununla ilgili teknik çalışmalar tamamlanmamıştı. Enerji bakanlığımızın çalışmaları sonucunda orada kurulacak bir termik santralin rantabıl olmadığı beklenen verimliliği sağlayamayacağı ifade edildi. Bu yüzden bakanlığımız bundan vazgeçti. Enerji bakanlığımızın çeşitli çalışmaları var. Kapaklı’da doğalgaz bulundu. Sayın Bakanımız Kapaklı’ya gelerek açıklamalarda bulunacak. Teknik analizler sonucunda bakanlığımız buradan vazgeçti. Enerji bakanlığı vazgeçtiği için Çevre Bakanlığı’na giden yazıda Çed raporundan vazgeçildiği yazısı ortada” dedi.