DENİZDE DOĞALGAZ DEPOLANACAK

DENİZDE DOĞALGAZ DEPOLANACAK
Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan, limana sabah saatlerinde yanaşan sondaj platformu vatandaşlarda merak uyandırdı.Sabah erken saatlerde Tekirdağ limanına yanaşan Sondaj Platformunun Kuzey Marmara 1 Kuyusunu kazacağı...

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan, limana sabah saatlerinde yanaşan sondaj platformu vatandaşlarda merak uyandırdı.

Sabah erken saatlerde Tekirdağ limanına yanaşan Sondaj Platformunun Kuzey Marmara 1 Kuyusunu kazacağı ve gaz depolama kuyusu projesi için Tekirdağ’da olduğu öğrenildi. Botaş Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsii Projesi, Türkiye'nin ilk yeraltı doğalgaz depolama tesisi olma özelliğini taşıyor. Halihazırda 2.84 milyar metreküp kapasiteye sahip tesis, proje tamamlandığında 4.3 milyar metreküp kapasiteye ulaşacak. Böylece günlük enjeksiyon kapasitesi 3 milyon metreküp artarken, toplam enjeksiyon kapasitesi günlük 46 milyon metreküpe ulaşacak.

PROJE 2021’DE TAMAMLANACAK

'On-shore' ve 'Off-shore' olmak üzere iki kısımdan oluşan projenin deniz tarafında, Marmara Denizi'nde iki sabit açık deniz platformu kurulacak, 18 yeni denizaltı depolama kuyusu ve iki adet tespit kuyusu (deniz sondajları) açılacak. Proje kapsamında ayrıca, mevcut açık deniz platformu ve borular sökülecek; denizde bulunan kuyular terk edilerek karaya uzanan boru hattının montajı gerçekleştirilecek. Projenin 'On-shore' kısmında üretim kapasiteli tesis inşaatı ile beraber boru hatları tedarik ve montajı, inşaat, mekanik, elektrik ve enstrümantasyon işleri, deneyler ve devreye alma süreci dahil olmak üzere tüm tasarım ve mühendislik işleri gerçekleştirilecektir. Projenin 2021’de tamamlanması bekleniyor.