TEKİRDAĞ GIDA MERKEZİ OLACAK

TEKİRDAĞ GIDA MERKEZİ OLACAK
AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin en verimli arazileri Trakya’da. Neden Trakya İstanbul'un kuru gıda, sebze - meyvesi için bir merkez olmasın? Hem yakın, hem de verim yüksek. Dolayısıyla...

AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin en verimli arazileri Trakya’da. Neden Trakya İstanbul'un kuru gıda, sebze - meyvesi için bir merkez olmasın? Hem yakın, hem de verim yüksek. Dolayısıyla bu bölgeyi hem çiçekçilikle peyzajla, hem sebze meyveyle ve kuru gıdalarla bir merkeze dönüştürmek istiyoruz. Bunlarla ilgili projelerimiz var" dedi.

Beyoğlu'nda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Trakya bölgesini İstanbul’un kuru gıda, sebze-meyve merkezine dönüştürmek üzere proje hazırladıklarını söyledi.

Eyüpsultan’da tarım teknoloji merkezleri kuracaklarını işaret eden Yıldırım, “Tarımda verimliliği artıracak, yeni tohumlar ve ürünler geliştirecek AR-GE faaliyetlerini burada gerçekleştireceğiz. Birçok ilçede bu yönde faaliyetlerimiz olacak.” diye konuştu.

“TRAKYA’YI İSTANBUL’UN GIDA MERKEZİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Yıldırım, Türkiye’nin en verimli arazilerinin Trakya bölgesinde olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Trakya’yı biz bir anlamda İstanbul'un gıda merkezi olarak görüyoruz. Şu anda İstanbul'un ürünleri çok uzaklardan geliyor. Gelirken de yollarda fire veriyor, kayıplar oluyor, gecikmeler oluyor ve fiyat istikrarı da olmuyor. Türkiye'nin en verimli arazileri Trakya’da. Neden Trakya İstanbul'un kuru gıda, sebze - meyvesi için bir merkez olmasın? Hem yakın hem de verim yüksek. Dolayısı ile bu bölgeyi hem çiçekçilikle peyzajla, hem sebze meyveyle ve kuru gıdalarla bir merkeze dönüştürmek istiyoruz. Bunlarla ilgili projelerimiz var. Bunları yaparken de (hepsini nasıl yapacaklar?) diye sorabilirler. Belediye yapmayacak zaten, belediye yapacak olanların önünü açacak. Engelleri kaldıracak ve istihdam oluşmasını sağlayacak."