AYGUN'UN İDDİASI DOĞRU ÇIKTI

AYGUN'UN İDDİASI DOĞRU ÇIKTI
Aselsan’da yerli ve milli silahların yapımında görev alan mühendislerin Hollanda’ya göçtüğü yönünde meclise bir soru önergesi ve araştırma önergesi veren CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un gündeme getirdiği...

Aselsan’da yerli ve milli silahların yapımında görev alan mühendislerin Hollanda’ya göçtüğü yönünde meclise bir soru önergesi ve araştırma önergesi veren CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un gündeme getirdiği iddialar doğru çıktı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Hacettepe Üniversitesi’nde ASELSAN’dan geçen yıl 100-200 civarında mühendisinin ayrıldığını söyledi.

BEYİN GÖÇÜNÜ MECLİSE TAŞIDI

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Türkiye'deki ekonomik sıkıntı ve Hollanda hükümetinin mühendislere vatandaşlık sözü vermesinin ‘beyin göçü'nü hızlandırdığına dikkat çekmişti.  Aygun, 7 Ocak’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi verdi ve Meclis'e araştırma önergesi sundu. CHP'li vekil, mühendislerin Hollanda'ya gidişinin Türkiye için önemli bir beyin göçü olmakla birlikte, teknoloji ve savunma sanayiine yönelik stratejik çalışmaları tehlikeye düşürmesi açısından da son derece tehlikeli bir nitelik taşıdığını vurguladı. Aygun ayrıca, savunma sanayinde çalışan mühendislerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirecek düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağı, beyin göçünü önlemek için başka ne gibi önlemler alınacağı hakkında bilgi istedi.

VEKİLİN İDDİASINI BÖYLE DOĞRULADI

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “7 Ocak’ta meclise Aselsan’dan Hollanda’ya giden beyin göçü ile ilgili bir soru önergesi vermiştim. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunumda geçen yıl ASELSAN’ın 100-200 civarında mühendisinin ayrıldığını söyledi. Bu açıklamasıyla ilgili bizim soru önergemizi doğruladı. Bu da bizim ülke gündemini yakından takip ettiğimizi gösteriyor. Yerli ve milli sektörün gelişmesi için ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. Soru önergemiz doğru adrese ulaştı bu arkadaşlar da bizi doğrulayan bir açıklama yaptı. Bundan sonraki süreçte Aselsan ve Hükümet’in dikkatli olması konusunda buradan uyarıyorum” dedi.