TARİHİ KENTLER TEKİRDAĞ'DA TOPLANACAK

TARİHİ KENTLER TEKİRDAĞ'DA TOPLANACAK
Tekirdağ, ikinci kez Tarihi Kentler Birliği bölge toplantısına ev sahipliği yapacak.Kurulduğu günden bugüne Tekirdağ’ın tarihi ve mimari dokusunu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için önemli projelere imza atan Tekirdağ...

Tekirdağ, ikinci kez Tarihi Kentler Birliği bölge toplantısına ev sahipliği yapacak.

Kurulduğu günden bugüne Tekirdağ’ın tarihi ve mimari dokusunu korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için önemli projelere imza atan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği 2019 yılı ilk bölge toplantısına ev sahipliği yapacak.

18-19 Ocak tarihlerinde Süleymanpaşa ilçesindeki Ramada Otel’de “Trakya ve Marmara Bölgesinde Ortak Yol Haritası ve Kentlerin Sorumlulukları “ başlığı altında gerçekleşecek olan toplantıya, Trakya ve Marmara Bölgelerindeki belediyelerin de dâhil olduğu 84 üye belediyenin temsilcileri katılacak.

ÜLKE GENELİNDEN 84 BELEDİYE KATILACAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Tekirdağ’ın kültür öncelikli geliştirdiği çalışmalar ve bölge bütünündeki önemi konulu bir konuşma gerçekleştireceği toplantıda ayrıca, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Göksu da konuşmaları ile yer alacak.  Tekirdağ’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de anlatılacağı Bölge Toplantısı’nda katılımcılar, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen başkanlığında gerçekleşecek değerlendirme bölümünün ardından gerçekleşecek kent gezisi ile Tekirdağ’ı tanıma fırsatı da yakalayacaklar.

“TEKİRDAĞ, ÇOK ÖNEMLİ KÜLTÜREL DEĞERLERE SAHİP”

Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ın çok önemli tarihi, doğal ve kültürel değerlere sahip olduğunu belirterek, “Biz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin sahip olduğu bu değerleri ortaya çıkarmak, korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacı ile içlerinde Miras Atölyesi’nin de bulunduğu birçok projeye imza attık. Tarihi Kentler Bölge Toplantısı’nda da Tekirdağ’ın hem bu değerlerini anlatma, hem de Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerimize ilimizi tanıtma fırsatı yakalayacağız. Ben toplantının tüm katılımcılar açısından verimli geçmesini diliyorum. Toplantının düzenlenmesinde emeği geçenleri şimdiden kutluyorum,” dedi.