"TEKİRDAĞ ŞEHİR TİYATROSU'NDAN VAZ MI GEÇİLDİ?"

"TEKİRDAĞ ŞEHİR TİYATROSU'NDAN VAZ MI GEÇİLDİ?"
ABS Kültür ve Sanat Derneği, tarafından basın açıklamasında bulunularak meclis kararı olmasına rağmen bir yılda Tekirdağ şehir tiyatrosunun kurulmadığını belirtildi.ABS Kültür ve Sanat Derneği tarafından yapılan açıklamada;...

ABS Kültür ve Sanat Derneği, tarafından basın açıklamasında bulunularak meclis kararı olmasına rağmen bir yılda Tekirdağ şehir tiyatrosunun kurulmadığını belirtildi.

ABS Kültür ve Sanat Derneği tarafından yapılan açıklamada; “ Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; Meclis kararından vaz mı geçtiniz? Verdiğiniz sözden vaz mı geçtiniz? “Tekirdağ’a Şehir Tiyatrosu Yakışır” demekten vaz mı geçtiniz?” denildi.

"BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLMİŞTİ"

ABS Kültür ve Sanat Derneği, yaptığı açıklamada; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının kurulması için  ABS Kültür ve sanat derneği olarak başlattığımız girişimin 1. Yılı iki gün sonra dolmak üzere. Bu vesileyle sizler aracılığıyla gelinen aşama hakkında Tekirdağ halkını  ve bu girişimi destekleyen herkesi bilgilendirmeyi bir sorumluluk ve görev olarak hissettik. Bizler ABS Kültür Derneği olarak Devlet Tiyatroları sanatçısı Sn.Orhan Kurtuldu öncülüğünde ve tiyatroya gönül vermiş arkadaşlarımızla birlikte bundan tam bir yıl önce “Tekirdağ’a Şehir Tiyatrosu Yakışır” sloganıyla yola çıktık. Gayemiz Tekirdağ şehrinde yaşayan insanların anayasal hakkı olan sanat  etkinliklerine  ulaşımını kamusal bir çatı altında gerçekleştirmekti. Bu gayemizi şehrin insanları ile paylaştık; 11 ilçenin belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, STK’lar, çocuklar, gençler kısacası tüm şehir, tek bir yürek olmuş ve  “Şehir tiyatromuzu istiyoruz. Tekirdağ’a Şehir Tiyatrosu Yakışır.” demişti. Bu toplumsal talep yankısını bulmuş ve Şehir Tiyatrolarının kurulmasını talep eden önerge Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisinde oybirliğiyle kabul edilmişti. “ifadeleri kullanıldı.

"VERDİĞİNİZ SÖZDEN VAZ MI GEÇTİNİZ?"

ABS Kültür ve Sanat Derneği’nin açıklaması şöyle son buldu; “Meclis kararının ardından Şehir Tiyatrolarının Kuruluş Yönetmeliği  Anayasa hükümlerine, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve Belediyeler Kanunu ile Devlet Tiyatrolarının Kuruluşu Hakkındaki Kanuna uygun olarak Devlet Tiyatroları Sanatçısı Orhan Kurtuldu tarafından hazırlanarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Albayrak’ın bu konu ile ilgili görevlendirdiği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Alparslan Kurtoğlu’na teslim edilmiştir. Alpaslan bey ile iki defa yarımşar saatlik görüşmeler  yapılmış ve kendisi yönetmelik hakkında bilgilendirilmiştir. Son görüşmeden sonra kendisiyle bir daha görüşülmemiş ve bu konuda kendisinden haber alınamamıştır. Tarafımıza da hiçbir geri dönüş yapılmamıştır. Bu gün itibari ile Tekirdağ’da yaşayan insanların sanata ulaşım hakları ertelenmeye devam ediyor. Bu toplantıyı yapmaktaki amacımız  bir yıldır verdiğimiz mücadelenin akıbetini öğrenmek ve Tekirdağ’ın geç kalınmış olunan sanat hakkının hak sahiplerine (halka) ne zaman teslim edileceğini bilmek istiyoruz. Bu vesileyle şu soruları sorma hakkımızı kullanıyoruz: Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Albayrak; Meclis kararından vaz mı geçtiniz? Verdiğiniz sözden vaz mı geçtiniz? “Tekirdağ’a Şehir Tiyatrosu Yakışır” demekten vaz mı geçtiniz? “Sanata Evet” demekten vaz mı geçtiniz? Ancak biz vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz! Çünkü biz dersimizi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldık. Biliyoruz ki: “Hak verilmez, alınır.” Yılmadan bir kere daha haykırıyoruz ki: Tekirdağ’a Şehir Tiyatrosu Yakışır. Sanata Evet. Şehir Tiyatrolarına Evet! Ne Zaman? Derhal.”