TEKİRDAĞ VALİSİ YENİ YERİNE TAŞINDI

TEKİRDAĞ VALİSİ YENİ YERİNE TAŞINDI
Bir süre önce Tekirdağ Valilik birimleri Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki yeni binaya taşınmıştı. Son olarak da Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yeni binaya taşındı.Tarihi Tekirdağ Valiliği’nin restorasyon nedeniyle Yüzüncüyıl...

Bir süre önce Tekirdağ Valilik birimleri Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki yeni binaya taşınmıştı. Son olarak da Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yeni binaya taşındı.

Tarihi Tekirdağ Valiliği’nin restorasyon nedeniyle Yüzüncüyıl Mahallesi’nde inşa edilen yeni valilik binasına taşınmıştı. 3 yıl sürmesi beklenen restarosyonda tarihi binaya sonradan yapılan beton yapılarda yıkılarak. Bu süre zarfında valilik Yüzüncü Mahallesi’nde hizmet verecek. Son olarak da tarihi bina da vali makamı kalmıştı. O da bugün itibarıyla taşındı.

RESTORASYONA GİRİYOR

Tekirdağ'ın tarihi yapıları arasında önemli bir yere sahip binanın yapımına 1906 yılında başlanıp 1912 yılında bitirilmiş. Cumhuriyetin ilk yıllarında çeşitli amaçlar için kullanılan bina bir zamanda adliye ve cezaevi olara hizmet vermiş. Osmanlı Devleti'nin son dönemine ait taş ve ahşap işçiliğini yansıtan bina Tekirdağ'ın az sayıda tarihi yapısı arasında yer alıyor. Tarihi binanın restarasyon ihale çalışmaları tamamlandı.

BİRİMLER TAŞINDI

Valilik içerisinde bulunan bütün birimler Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde bulunan kaymakamlık binasına taşındı. Daha öncede YİKOP birimi ile Kaymakamlığa bağlı bazı birimler buraya taşınmıştı. Son olarak ise Valilik makamı hariç bütün birimler buraya taşındı.

3 YIL SÜRECEK

Tarihi binanın restarasyon çalışmalarının 3 yıl sürmesi bekleniyor. Bu kapsamda binanın arka bölümüne sonradan yapılan beton binanın da yıkılacağı kaydedildi. BU şekilde bina 1906 yılındaki haline dönüştürülecek.