TEKİRDAĞ’A MODERN ADLİYE BİNASI

TEKİRDAĞ’A MODERN ADLİYE BİNASI
Tekirdağ Adliyesi düzenlenen törenle hizmete girdi. Çoğu kiralık 6 farklı binada hizmet veren Adliye bundan sonra eski cezaevinin bulunduğu alanda Tekirdağlılara hizmet verecek.Törene TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Vali...

Tekirdağ Adliyesi düzenlenen törenle hizmete girdi. Çoğu kiralık 6 farklı binada hizmet veren Adliye bundan sonra eski cezaevinin bulunduğu alanda Tekirdağlılara hizmet verecek.

Törene TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Vali Aziz Yıldırım, Adalet Bakan Yardımcısı Selahattin Menteş, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Enez Kaplan, Çiğdem Koncagül, Mustafa Yel, Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç, İl Protokolü ve vatandaşlar katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başsavcı Güngör Karakoç’un konuşmasıyla başladı.  Açılış Töreni, Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç’un konuşmasıyla devam etti.

Törende konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Selahattin Menteş; “ Yeni Adliye Binası ile birlikte tüm adli ve idari yargı birimleri tek adliye binasında toplanmıştır. Daha önceden adli yargı, idari yargı, icra yargıları, denetimli serbestlik şube müdürlükleriyle şehrin 6 farklı noktasında faaliyet göstermekteydi. Bu hizmet binamızla birlikte vatandaşımızın adalet hizmetine erişimini inşallah kolaylaştıracağız. Eski adliyemiz, sadece 7000 metrekare kullanım alanına sahipti. Bugün, açılışını yaptığımız binanın toplam kullanım alanı 40. 809 m2 dir. Hakim ve savcılarımız; duruşma salonları, sosyal alanları, kapalı otoparkı, dijital altyapısıyla birlikte modern bir binada adalet hizmeti verecek, vatandaşlarımız da tek merkezden hizmet alma imkanına kavuşmuş olacaktır.  “ dedi.

Törende konuşan Vali Yıldırım; “Devlet teşkilatı dediğimizde çok büyük bir mekanizmadan bahsediyoruz. Bunun içerisinde insanımızın hizmet etme görevi üstlenmiş, kendisine böyle bir fonksiyon yüklenmiş kurumlarımız var ve bu kurumlarımızda hizmet etme görevi personeli eliyle, memur dediğimiz kişiler eliyle yürütülmektedir. Adalet teşkilatı da, bu teşkilatlarımızdan devlet sistemi içerisindeki teşkilatlarımızdan bir tanesidir. Hem de olmazda olmazlarından bir tanesidir. İdare olarak bizler, pek çok işlem yaparız ama anayasamızda bir güvence vardır. İdarenin yaptığı her türlü eylem ve işlemler yargı denetimine de tabidir. Eğer biz, idare olarak bir yanlış yaparsak bundan memnun olmayan vatandaşın adalet mekanizmasına götürmesi ve orada bu yanlışın düzelmesi mümkündür. Adalet mekanizmasının da en iyi şekilde işlemesi için birtakım fiziki mekanlara ihtiyacı vardır. Bugün, bu fiziki mekanların en güzellerinden bir tanesini Sayın Meclis Başkanımızın teşrifleriyle Ankara’dan gelen Bakan Yardımcımız  ve sizlerin teşrifleriyle açıyoruz. İnşallah burada, adaletimiz çok daha hızlı bir şekilde işleyecek bunun daha hızlı işleyebilmesi için de her türlü imkanın sağlanmasına gayret edilecektir. Daha önceden Tekirdağ’ımızda birkaç yerde birden yürütülmek durumunda kalan adalet hizmetleri bugün, artık tek bir binada toplanacak ve böylece vatandaşımız buna çok daha kolay bir şekilde erişebilecektir. İnsanımızın adalete olan güveni daha da artacaktır.  Böylece İnsanımız şunu söyleyecek, benim hakkım yenilirse bana sahip çıkacak birileri var. İşte onlarda bu binada görev yapacaklardır. Bu vatandaşımızın devlete olan güvenini ve bağlılığını artıracaktır.” dedi.

Törende konuşan Meclis Başkanı Şentop; “Bugün müstesna bir tesisin açılışı için buradayız. Bu binanın çok büyük bir önemi vardır. Bu sadece adli yargıyı değil, onun dışında vergi mahkemelerini de, idari yargıyı da bir çatı altında topluyor. Yargıdan hizmet alan vatandaşlarımıza; hakimlerimizin, savcılarımızın çok daha iyi hizmet vereceğini düşünüyorum, ümit ediyorum. Türkiye’de ve dünyada yargı ile ilgili önemli sorunlar vardır.  Bunlardan bir tanesi fiziki mekanlardır.  Hakimlerin, savcıların yürüttüğü kovuşturmalarda, fiziki altyapı yetersizliğinin oluşturduğu sorunlar vardır. Adalet Sarayımızın açılmasıyla bu sorun büyük ölçüde aşılacaktır.  “  dedi.

Tören kurdele kesimi ve Adalet Sarayı’nın gezilmesinin ardından son buldu.