O SANTRAL İPTAL EDİLMEMİŞ

O SANTRAL İPTAL EDİLMEMİŞ
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in teknik nedenlerden dolayı vazgeçildiğini duyurduğu Çerkezköy Termik Santrali inşaatının devam ettiği ortaya çıktı.Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre 2017 yılının...

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in teknik nedenlerden dolayı vazgeçildiğini duyurduğu Çerkezköy Termik Santrali inşaatının devam ettiği ortaya çıktı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre 2017 yılının şubat ayında Tekirdağ’da tarım arazilerini de kapsayan bir alanda kömürlü termik santral kurulması için ‘acil kamulaştırma‘ kararı çıkarılmıştı.

Greenpeace ve bölge halkının başlattığı hukuki mücadele sonucunda projede yer değişikliğine gidilmiş, ancak bu kez de santral projesi binlerce meşe ağacının bulunduğu ormanlık alana taşınmıştı. Projeye karşı bir kez daha dava açılmış, dava Danıştay’da devam ederken AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, 13 Aralık 2018 günü sosyal medyadan projeden vazgeçildiğini açıklamıştı.

BAKANLIK: PROJE GELİŞTİRME SÜREÇLERİ DEVAM ETMEKTEDİR

Bunun üzerine Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusu yaptı. Başvuruya gelen yanıtta  “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” dendi. Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da proje geliştirme sürecinin devam ettiği ve konunun bakanlığın takdirinde olduğu bilgisi paylaşıldı.