TEKİRDAĞ'DA 55 KG KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

TEKİRDAĞ'DA 55 KG KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ
Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince, bir limanda gerçekleştirilen operasyonda 55 kilo 440 gram uyuşturucu ele geçirildi.İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu kaçakçılığıyla...

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince, bir limanda gerçekleştirilen operasyonda 55 kilo 440 gram uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında Güney Amerika ülkelerinden transit olarak Türkiye’ye gelecek olan konteynerler ile uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı istihbaratı aldı.

İstihbarat Bilgi Sisteminde yapılan detaylı analizler sonucunda, Brezilya’nın Paranagua Limanı’ndan Tekirdağ’ın limana gelecek olan bir gemi şüpheli olarak değerlendirildi. Şüpheli gemiye ait bilgiler Tekirdağ Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile paylaşıldı. Gemi Takip Programı üzerinden uluslararası sularda gerçek zamanlı olarak başlayan takip, geminin limana gelmesine kadar koordineli olarak aralıksız sürdürüldü.

 

PİYASA DEĞERİ YAKLAŞIK 16 MİLYON 650 BİN LİRA

 

 

Söz konu geminin limana yanaşmasının ardından tahliye işlemi esnasında narkotik dedektör köpeğinin konteynerlerden birine tepki vermesi üzerine Gümrük Muhafaza ekiplerince detaylı aramaya geçildi.

 

Yapılan detaylı aramalarda konteynerin sağ arka kısmında bulunan 2 kutu içerisinde, konteynerin mevcut mühür ve etiketinin bire bir kopyası olduğu anlaşılan sahte güvenlik mührü ile beyaz renkli bir madde tespit edildi. Söz konusu maddenin uyuşturucu tespit cihazında yapılan ön analizinde kokain olduğu anlaşıldı.

 

 

Savcılıktan alınan talimatlar doğrultusunda piyasa değeri yaklaşık 16 milyon 650 bin lira olan 55 kilo 440 gram kokaine el konuldu. Olayla ilgili soruşturmaya çok yünlü olarak devam ediliyor.

 

Kaynak: TRT Haber