TEKİRDAĞ’DA 5600 FETÖ SORUŞTURMASI YAPILDI

TEKİRDAĞ’DA 5600 FETÖ SORUŞTURMASI YAPILDI
Tekirdağ’da 2019-2020 adli yıl açılışı dolayısıyla Tekirdağ valiliği önünde tören düzenlendi. Törenin ardından yeni adliye sarayında açılış nedeni ile tertiplenen kokteyle katıldılar.Valilik binası önünde düzenlenen...

Tekirdağ’da 2019-2020 adli yıl açılışı dolayısıyla Tekirdağ valiliği önünde tören düzenlendi. Törenin ardından yeni adliye sarayında açılış nedeni ile tertiplenen kokteyle katıldılar.

Valilik binası önünde düzenlenen törende, Atatürk heykeline çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, geçtiğimiz Mart ayında açılışı yapılarak hizmete giren yeni adliye sarayının daha rahat çalışma ortamı sağladığını ve dağınık olan adli birimleri bir binada toplanarak hizmet kalitesini artırdığını ifade etti. Karakoç, ” 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen alçak ve hain darbe teşebbüsü sonrasında, 4200 civarında hakim ve savcı ihraç edilmiştir. Mevcut savcı ve hakim arkadaşlarımız hem bu darbeye teşebbüs soruşturmlarını yürütmek, hemde diğer adli olaylara bakıp insan üstü bir gayret ile gecesini gündüzüne katarak Ülkesine, devletine ve Milletine bağlılıklarını bir kez daha ispat etmişlerdir.

TEKİRDAĞ’DA 5600 FETÖ SORUŞTURMASI YAPILDI

Cumhuriyet başsavcısı Güngör Karakoç, Tekirdağ’da yürütülen FETÖ soruşturmalarına da değinerek rakamları açıkladı. Karaköç, Tekirdağ ilimizde bugüne kadar 5600 FETÖ soruşturması yapılmış, bu soruşturmalardan 5300’ü karara bağlanmıştır. Mahkemelere dava açılan 891 kişi hakkında ise karar verilmiş olup, kalan dosyalar ile ilgili süratle yargılamar devam etmektedir. Çok kısa bir zaman diliminde bu dosyalar hakkında da karar verilip neticelendirilecektir. Yeni adalet sarayımız, Mart ayı içerisinde hizmete açılmış olup ve daha önce dağınık şekilde hizmet verdiğimiz birimlerimiz tek çatı altında toplanarak gerek hakim, savcılarımız için gerek avukatlarımız için ve yargı hizmeti alan vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlanmıştır. Adalet bakalnlığımızca yargı da hedef süre uygulaması başlatılımıştır. Yargıda hedef süre uygulanması her bir dava ve soruşturma için hedef süre öngörülerek hedeflenen sürede davaların sonuçlandırılmasını ön görerek çözümler üretilmesini sağlamıştır ” dedi.

Törende açılış nedeni ile bir konuşma yapan Tekirdağ Baro başkanı Sedat Tekneci ise, Avukatların özlük hakları konusuna değinerek şunları söyledi. Tekirdağ Barosunun görevi ve hedefi sadece avukatlık mesleğinin ve avukatların sorunlarını çözmek, onların mesleki yönden ilerlemelerine ve geliştirmelerine destek vermek, hukuka katkıda bulunmak değildir. Bu görev ve hedefin yanında Tekirdağ Baromuzun Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı olmak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirmede öncü olmak, insan haklarını savunan, ülkemizin demokrasi yönünden gelişmesi konusunda katkı yapma görevi ve hedefi de bulunmaktadır. Tekirdağ Barosu olarak Avukatlık Kanunun bize yüklediği görev ve sorumlulukların yanında ayrıca savunmanın bağımsızlığı ve özgürlüğü, Yargı bağımsızlığı, Yargıç tarafsızlığı, Demokrasi, Hukuk Devleti Temel Hak ve Özgürlükler en fazla duyarlı olduğumuz konuların başında gelmektedir" dedi.