VER 5 BİNİ KAP ÖZEL SINIFI

VER 5 BİNİ KAP ÖZEL SINIFI
Tekirdağ'da bazı devlet okullarının ilk orta ve lise birinci sınıflarında velilerden 5 bin lira ile 10 bin lira değişen paralar alındığı ve özel sınıflar oluşturulduğu öne sürüldü. Velilerden ücreti peşin ya da havale...

Tekirdağ'da bazı devlet okullarının ilk orta ve lise birinci sınıflarında velilerden 5 bin lira ile 10 bin lira değişen paralar alındığı ve özel sınıflar oluşturulduğu öne sürüldü. Velilerden ücreti peşin ya da havale yolu ile isteyen okul yöneticileri havaleyi ise nalbur, kantinci gibi iş adamlarının hesabına yapmalarını istiyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) "bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.

ÖZEL SINIFIN TARİFESİ EN AZ 5 BİN

Tekirdağ'da ise velilerden özel sınıf için 5 ile 10 bin arasında para talep ediliyor. Özellikle Tekirdağ'da ilk orta ve lise okullarının başlangıç sınıflarında özel sınıf oluşturuluyor. Bazı okullarda ise özel sınıf sayısı 3'e kadar çıkıyor.  Özel sınıf için ücret veliden elden yada havale yoluyla talep ediliyor. Eğer havale yapılacaksa güvenilir diye adlandırdıkları nalbur inşaatçı kantinci gibi kişilerin İban numaraları verilerek bu hesaplara paranın yatırılması isteniyor.  Veli  durumdan menmun olduğu için olay duyulmuyor. Yine bazı okul yöneticilerinin makbuzsuz bağışları da bu yöntemle aldığı ortaya çıktı.

KAYIT DIŞI KAYIT YAPIYORLAR

Yine okul yöneticileri milli eğitim kayıt sistemi dışından da okula kayıt yaptığı öğrenci başına ücret talep ediyor. Çeşitli yollarla kontenjan fazlası kayıt alan yöneticiler bağış adı altında bin ile 5 bin arasında kayıt parası talep ediyor.

OKUL MÜDÜRLERİ MİLLİ EĞITİMİN BORCUNU ÖDÜYOR

Özel sınıflar ve bağış adı altında toplanan paralar öyle boyutlara ulaşıyor ki bazı okul müdürleri Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yıl içerisindeki borçlarını bile ödüyor. Bir sendika başkanı ise üyesi bulunduğu okul yöneticilerine bakan ve milli eğitim müdürlüğünün almayın toplamayın uyarılarına kesinlikle kulak asmayın şeklinde telkinde bulunduğu doğacak her türlü sıkıntıda sorumluluğun kendine ait olduğunu söylediği kaydedildi.