TEKİRDAĞ'DA MİLLET BAHÇESİ BURAYA YAPILACAK

TEKİRDAĞ'DA MİLLET BAHÇESİ BURAYA YAPILACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Tekirdağ'a geldi.Bakan Kurum; Vali Vekili Tayyar Şaşmaz ve  protokol üyeleri tarafından ...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Tekirdağ'a geldi.

Bakan Kurum; Vali Vekili Tayyar Şaşmaz ve  protokol üyeleri tarafından  Valilikte karşılandı. Karşılamanın ardından Valiliği ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ‘un  Şeref Defterini imzalamasının sonrasında Vali Vekili Tayyar Şaşmaz’dan Tekirdağ hakkında bilgi verdi.

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Kurum ve beraberindeki heyet, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonunda,  İlimizde yapımı devam eden Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde Derin Deniz Deşarj Projesiyle ilgili brifing aldı.

Toplantının ardından basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevapladı, Tekirdağ'da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum konuşmasında; “Tekirdağ ilimiz sahip olduğu 12 Organize Sanayi Bölgesi ile gelişmişlik sırasında Türkiye'de 7'nci sırada. Ülkemizin önemli bir potansiyeli 1980 yılında başlayan çarpık sanayileşme ile birlikte gerekli altyapı da tamamı ile sağlanmış değil. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin en büyük çevre projesi hayata geçmeye başladı. Bu proje kapsamında çarpık sanayiler birleştirilerek 8 organize sanayi bölgesi haline getirildi ve 4 mevcut organize sanayi bölgesi ile de 12 Sanayi Bölgesi oluşmuş oldu. Proje kapsamında 5 atık arıtma su tesisi var 3'ü tamamlandı. Geri kalan ikisi ise önümüzdeki yılı tamamlanacak. Projenin tamamı 2019 yılı içerisinde bittiğinde bizim  Ergene nehrimiz inşallah eskisi gibi berrak, eskisi gibi çevreye zararsız haliyle bölgeye faydalı bir nehir haline gelecek. Bütün sanayi bölgelerinde atıksu arıtma tesisimiz var. Ancak geçtiğimiz günlerde de bir tesisimizin arıtma tesisine çalıştırmamasından dolayı kirlendiğini hep beraber gördük ve gerekli tesise kapatma cezasını verdik. Bu büyük çevre projemiz bitene kadar da mevcut kontrollerimiz anbean yapılacaktır. Kimsenin Ergene Nehri'nin kirletmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

"Millet bahçesi yapacağız"

Tekirdağ'da yapılacak millet bahçeleri hakkında da açıklamada bulunan Bakan Kurum, "Çorlu Devlet Hastanesinin yeri var biliyorsunuz. Çorlu potansiyel olarak bölge için önemli bir ilçemiz, 250 bin nüfusu var. Ülkemize kattığı katma değer tartışılmaz. Eski devlet hastanemiz vardı biliyorsunuz onun yenisini Çorlu'ya kazandırdık. Eski devlet hastanesinin olduğu alanı da inşallah millet bahçesi yapacağız. Bunu da Toplu Konut Daire Başkanlığımız en kısa zamanda Çorlu'ya kazandıracak. Çorlu'nun en değerli en kıymetli yeridir ve 30 bin metrekare bir alan. Yine Tekirdağ merkezde Çanakkale Şehitler Anıtının olduğu alanı Valiliğimize tahsisini gerçekleştirip burada da Tekirdağ'da millet bahçesi olma noktasında projelerini Valiliğimiz hızlı bir şekilde yapacak. Tekirdağ'da sadece bununla kalmayacağız diğer alanlarla ilgili çalışmalarımız da var. İnşallah 2'nci, 3'üncü millet bahçelerini de buraya kazandıracak çalışmalarımızı yapacağız. Vekillerimiz ile birlikte bunun da takibini yapıyor olacağız" açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum ve beraberindeki heyet Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay ve üyeleri tarafından karşılanan Bakan Kurum Oda üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki heyet Muratlı Karma OSB Atıksı Arıtma Tesisi ile Deri OSB Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Kurum Çorlu  eski devlet hastanesinin yerine yapımı planlanan Millet Bahçesi alanında incelemelerde bulunduktan sonra İlimizden ayrıldı.