TEKİRDAĞ'DAKİ BU GÜZELLİK BAKIN NEREDE BULUNDU

TEKİRDAĞ'DAKİ BU GÜZELLİK BAKIN NEREDE BULUNDU
FERHAT AKGÜN-ÖZEL HABERTekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde 4 yıl önce “Haydi Kanyona” Kulübü tarafından keşfedilen şelaleler güzellikleri ile görenleri mest ediyor. Gazeteci Fatih Erge’nin objektifinden...

FERHAT AKGÜN-ÖZEL HABER

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde 4 yıl önce “Haydi Kanyona” Kulübü tarafından keşfedilen şelaleler güzellikleri ile görenleri mest ediyor. Gazeteci Fatih Erge’nin objektifinden çıkan doğa harikası güzellikler turizme kazandırılmayı bekliyor.

BU GÜZELLİĞİN KİMSE FARKINDA DEĞİL

Çerkezköy Haydi Kanyona Doğa Sporları Kulübü Başkanı Baha Targun 4 yıl önce tesadüfen Tekirdağ’daki bir doğa harikasını keşfetti. Tesadüfen keşfedilen kanyon içerisindeki şelaleler güzelliği ile görenleri büyülüyor. Şarköy ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde bulunan kanyonda boyları 15 metre ile 30 metre arasında değişen 10’a yakın şelale bulunuyor.

TAM BİR DOĞA HARİKASI

Araç ve insanın normal yollarla ulaşamadığı doğa harikası güzellikler yıllarca kendini dış etkenlerden korumuş. İnsan elinin değmediği şelaleler Ganos Dağları’ndan gelen suların Marmara Denizi’ne akması sonucu oluşmuş. Kanyon üzerinde 10’na yakın şelale bulunuyor. Ganoslar’dan çıkan sular bir süre sonra da şelaleleri oluşturduktan sonra yer altındaki bir obruğa giriyor. Obrukların arasından ise sular Marmara Denizi’ne ulaşıyor. Kışın gür bir şekilde akan şelaleler ise yazın kurumasa da akmaya devam ediyor.

TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

Tekirdağ’ın yamaç paraşütü yapılan tek alanı olan Uçmakdere’de bulunan doğa harikası şelaleler turizme kazandırılmayı bekliyor. 4 yıl önce keşfedilen bu güzelliklerin dağ sporları turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacağı kaydedildi.