TEKİRDAĞ'DAKİ SORUNU BAKANA SORDU

TEKİRDAĞ'DAKİ SORUNU BAKANA SORDU
Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde onkoloji bölümündeki sıkıntıları CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun meclis gündemine taşıdı.ONKOLOJİ KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDICHP Tekirdağ Milletvekili...

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde onkoloji bölümündeki sıkıntıları CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun meclis gündemine taşıdı.

ONKOLOJİ KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde kanser tedavisindeki yetersizlik nedeniyle Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Üniversite hastanelerindeki ödenek yetersizliğine işaret eden Aygun, “Borç batağındaki hastaneler; tıbbi cihaz, sarf malzemeleri ve ameliyat malzemelerini temin etmekte güçlük çekmektedir” dedi. Aygun, Tekirdağ’ın ülkemizde en çok kanser görülen 5 ilden biri olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de en çok kanser görülen illerden biri olan Tekirdağ’da, kanser nedeniyle ölüm oranı yüzde 23.2’dir. Bu oran, Türkiye ortalaması olan yüzde 19.6’ın oldukça üzerinde seyretmektedir.  Buna karşın kanser kaynaklı ölüm oranının çok yüksek olduğu Tekirdağ’da medikal onkoloji bölümüne yatırım yapılmaması halk sağlığı açısından anlaşılır değildir” dedi.

Aygun, şu sorulara yanıt istedi:

1)  Medikal onkoloji bölümünde; kemoterapi tedavisi gören hasta yoğunluğu günde 100-120 hastayı bulmaktadır. Bu yoğunluk nedeniyle Onkoloji Bölümü’nün yeni hasta kabul etmeyeceği, sadece eski hastalara bakacağı ve randevusuz hasta almayacağı iddiası doğru mudur?

2)  Medikal Onkoloji Bölümü’nden sorumlu Doç. Dr. Tarkan Yetişyiğit’in hastaneden ayrılacağı iddiası doğru mudur? Bu söylenti, kanser hastalarında büyük endişe yaratmaktadır. Gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

3)  Kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılan Pozitron emisyon tomografisi (PET-CT) teknolojisi neden Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’ne halen getirilmemiştir? Kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilmektedir. PET/CT ile kanser haritası çıkarılarak, hastalıkla etkin bir mücadele sağlanmaktadır. Tekirdağ halkı, kanser tedavisinde bu kadar önemli olan cihazdan neden yoksun bırakılmaktadır? Tekirdağ’da yaşayan kanser hastaları PET çekimi için neden hala İstanbul’daki hastanelere ve Edirne’deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmektedir?

4)  Kanser tedavisi için yapılan radyoterapi ya da ışın tedavisi neden hala Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilmemektedir? Hastalar, neden başka hastanelere yönlendirilmektedir? Radyoterapi cihazı neden hala temin edilmemiştir?

5)  Kanser ameliyatlarının geç tarihlere atıldığı iddiası doğru mudur?

6)  Medikal onkoloji bölümündeki hekim sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz? Hasta yoğunluğunu azaltacak önlemler alacak mısınız?

7)  Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin borcu ne kadardır?

8)  Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatlarda hastadan 3-8 bin TL arasında ücret istendiği, ameliyat malzemelerinin de hasta yakınlarına aldırıldığı iddiası doğru mudur? SGK kapsamında olan ameliyatlar için neden ücret talep edilmektedir?