TEKİRDAĞ’DAN 6 ÜLKEYE TRAKTÖR İHRACI

TEKİRDAĞ’DAN 6 ÜLKEYE TRAKTÖR İHRACI
Tekirdağ'da kurulu Fatih Traktör (FSM), depodan bozma atölyede 2014 yılından bu yana 10 kişilik ekiple ürettiği traktörlerin tamamını kendi markasıyla 2 kıtada 6 ülkeye ihraç ediyor. Bu zamana kadar 500 traktör ihraç eden firma...

Tekirdağ'da kurulu Fatih Traktör (FSM), depodan bozma atölyede 2014 yılından bu yana 10 kişilik ekiple ürettiği traktörlerin tamamını kendi markasıyla 2 kıtada 6 ülkeye ihraç ediyor. Bu zamana kadar 500 traktör ihraç eden firma 2020’ye kadar üretim kapasitesini 2 bin adede çıkarmayı hedefliyor

6 ÜLKEYE SATIYOR

"Fatih" markasıyla 2014 yılından bu yana 10 kişilik ekiple ürettiği traktörlerin tamamını Afrika ve Asya kıtalarında 6 ülkeye ihraç eden firmanın sahibi Erdoğan Ören, 25 yıldır sektörün içinde olduğunu anlattı. Ürettikleri traktörlerin tamamını ihraç ettiklerini belirten Ören, traktörde kullandığı parçaların önemli bir kısmını Türkiye'den tedarik ettiğini, bazı parçaları yurt dışından satın aldığını, oluşturdukları marka ile isimlerinin dünyada duyulmaya başladığını kaydetti.

500 TRAKTÖR İHRAÇ ETTİ

Sudan, Tunus, Güney Afrika, Etiyopya, Özbekistan ve Pakistan'a traktör gönderdiğini dile getiren Ören, 4 yıllık süreçte ürettiği 500 traktörün tamamını ihraç ettiğini, şu ana kadar da hep olumlu dönüşler aldıklarını, talebin her geçen gün arttığını vurguladı. Ören, şu anki üretim ve ihracat rakamlarını çok önemsemediklerini, öncelikle dünya traktör piyasasında yer edinmeye çalıştıklarını ifade ederek, planlı ve programlı hareket ettiklerini, üretimi peyderpey arttırmayı düşündüklerini dile getirdi.

HEDEF 2 BİN TRAKTÖR

Ören,  "Çünkü ürettiğimiz traktörü, ürünü bir ülkeye gönderdiğinizde öncelikle orada tanınacak, bilinecek ve bununla alakalı bir geri dönüş olacak. Bizim markamız bu süreç içinde. Oralarda bilinmesi tanınması lazım. 2014 yılından bugüne kadar 500'e yakın traktörü üretip ihracatını gerçekleştirdik. Hedefimiz daha çok üretim daha fazla ihracat. Öncelikle üretimle alakalı kapasitemizi arttırmamız noktasında 2019 ve 2020 yılları için kısa vadede yıllık 2 bin traktör gibi bir adedi hedefliyoruz. Ondan sonra üretim ve ihracatımızı peyderpey arttırmayı amaçlamaktayız."

Erdoğan Ören, henüz çok yeni bir firma olmalarına karşın kısa sürede tanınmaya başladıklarını ve ortaklık teklifi aldıklarını ifade etti.

İran'ın Tebriz kentinden bir traktör fabrikası ile görüştüklerinin anlatan Ören, "İran'ın Tebriz kendindeki bir traktör fabrikasıyla bir işbirliği düşüncesindeyiz. Çünkü dünyanın iç içe olduğunu biliyoruz. Evet üretimin ülkemizde olması çok önemli fakat işbirlikleriyle hem üretimimizi hem dünyadaki pazar payımızı arttırmak adına ve bununla alakalı da özellikle marka olgusunu öne çıkartmak istiyoruz çünkü bizim üretim adedimizden ziyade markayı öne çıkartmak veya markayla anılmak istiyoruz. Markasıyla özdeşleşmiş pek çok ülke var. Bizim de hedefimiz markamız söylendiğinde akıllara Türkiye'nin gelmesi." Dedi.