Tekirdağ’ın İlk TOGG’unun Sahibi: Beklentimin Üzerinde Bir Araç

Tekirdağ’ın İlk TOGG’unun Sahibi: Beklentimin Üzerinde Bir Araç
Tekirdağ’ın ilk TOGG uzun menzilli aracının sahibi iş insanı Mustafa Bahar, beklentisinin üzerinde bir araçla karşılaştığını ifade etti. Araçla Tekirdağ turu atan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, TOGG’un yakın...

Tekirdağ’ın ilk TOGG uzun menzilli aracının sahibi iş insanı Mustafa Bahar, beklentisinin üzerinde bir araçla karşılaştığını ifade etti. Araçla Tekirdağ turu atan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, TOGG’un yakın zamanda dünyaya ihraç edileceğini söyledi.

AK PARTİLİ VEKİL TEKİRDAĞ TURU YAPTI

Tekirdağlı iş insanı Mustafa Bahar’ın aldığı yerli üretimi elektrikli TOGG marka araç Tekirdağ sokaklarında dolaşmaya başladı. Araçla Tekirdağ turu atan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan araç hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

CUMHURBAŞKANIMIZIN TEŞVİKİYLE, HEYACANLANDIRMASIYLA BAŞLADI

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, “Bugün TOGG'umuzu aldık ve Tekirdağ sokaklarında, caddelerinde tur atıyoruz, geziyoruz. Bir firma ya da bir grup araba üretmekle ilgili bir iradeyi ortaya koyamamıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvik etmesi, heyecanlandırmasıyla birlikte başta Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere bir grup girişimcimiz Türkiye Otomobil Girişimi girişim gücü adı altında TOGG üretme kararı aldı. Tabii fabrikanın yeri neresi olsun, bu kararlaştırıldı, bu konuşuldu. Tekirdağ'da bu fabrikanın kurulması için adaylardan bir tanesi olarak ön plana çıkmıştı. Fakat daha çok Bursa'ya yakın olması ve otomobil sektörüne, sanayisine çok yakın olması, yedek parça üretimine uygun olması limanı olması hasebiyle Gemlik'i tercih etmişlerdi Gemlik'te çok hızlı bir çalışma yapıldı. Hemen pandeminin öncesinde başlayan bu çalışmalar, pandemi boyunca devam etti. Ve ardından da geçtiğimiz aylarda TOGG'un ilk banttan indirildiği programa Cumhurbaşkanımızla birlikte bizler de eşlik etmiştik. Tabii herkes bir şeyler konuşuyor, söylüyor ama Gemlik'te inanılmaz teknolojik bir fabrika kuruldu kurulan bu fabrikada akıllı cihazımız TOGG'u üretmeye başladık” dedi.

‘DÜNYAYA SATILACAK’

Özcan, “Beş farklı çeşitte üretilecek olan TOGG'larımız şu anda SUV sınıfı olarak gördüğünüz araç üretimiyle startı vermiş oldu yılda yüz bin araç üretecek bir kapasiteye sahip. Ancak rezerv alanlarıyla inşallah bu kapasiteyi de arttırabilecek fiziki ve büyük bir altyapıya da sahip olmayı planlıyor Tok su sınıfının dışında normal binek araçlar çok yakında. Piyasaya sunmaya başlayacağız. Ardından dediğimiz biraz daha arazi gibi arazi sınıfı ya da otomobil sınıfı gibi arada bir sınıfta olacak. Daha çok belki gençlerin rağbet edeceği elektrikli araçlar. Inşallah TOGG markası altında Türkiye'de satılmaya, dünyaya satılmaya başlayacak” diye konuştu.

‘BEKLENTİMİZİN ÇOK ÜSTÜNDE BİR ARABA’

İş İnsanı Mustafa Bahar “Alım sürecinde işte açık devletimiz başvuruları açıkladıktan sonra biz başvurularda bulunduk. Her başvuruda yaklaşık altı altmış bin TL gibi başvuru ücretleri oldu. ve bu yıl için yirmi bin adet teslim edileceğini planlamışlardı. Biz de başvurularımızı yaptık. teminatlarımızı yatırdık ve sonra başvuru sürecinden sonra bize kabulle alakalı şey geldi. ilanımızın kabul olduğunu söylediler. Ve bize bin 243’üncü sırada aracımızın teslim alacağımızı söylediler. Sonra bir üretim planlaması yapıldı. Bu üretim planlamasına göre Bize haziran, temmuz ayı gibi aracın teslim edilmesi söylendi. Ve bir ay gecikmeli olarak Ağustos ayında aracımızı teslim aldık. aracımız donanım anlamında bir standart paket vardı ve buna ilaveten işte cam tavanlı ve ses sistemiyle alakalı ve uzun menzilli alakalı donanım paketleri vardı ve bu paketleri seçme hakkınız var. Biz bunları seçerek bu aracımızı teslim aldık. Beklentimizin çok üstünde bir araba. ben açıkçası bu kadar beklemiyordum performans anlamında da çok üstün bir araba. Donanım anlamında da çok üstün bir araba. ve arabanın en güzel yanı ekonomik olması. Çok ekonomik bir araba. Yani bunun şarj iki tip şarj şekli var. Bir ticari dediğimiz benzin istasyonları tabiri caizse dediğimiz istasyonlarında olan şarjı var. Bir de ev tipi evde kullandığımız şarj var. evde özellikle şarj ettiğiniz zaman kilometrede otuz kırk kuruş gibi bir yakıt sarfiyatı var. Ama pahalı şarj yani hızlı şarj dediğimiz benzin istasyonlarında şarj ettiğimiz zaman orada da bir buçuk TL'ye geliyor. Bu da normal sanat araçlara göre çok ekonomik bir araç. Yakıt anlamında da çok ekonomik” dedi.