TEKİRDAĞLI DİYETİSYENDEN CAN ALICI UYARILAR

TEKİRDAĞLI DİYETİSYENDEN CAN ALICI UYARILAR
Kısa sürede çok kilo verdirmenin insanı iyi diyetisyen yapmadığını ifade eden Atlantik Beslenme Danışmanlığı ve Sağlıklı Yaşam Merkezi Uzman Diyestisyen Arzu Sevin Ülker, “Hiçbir dışarıdan alınan ilaç veya besin yağ...

Kısa sürede çok kilo verdirmenin insanı iyi diyetisyen yapmadığını ifade eden Atlantik Beslenme Danışmanlığı ve Sağlıklı Yaşam Merkezi Uzman Diyestisyen Arzu Sevin Ülker, “Hiçbir dışarıdan alınan ilaç veya besin yağ yaktıramaz. Amacımız kişilerin burada sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi ve bir daha diyetisyene başvurmadan hayatını sürdürebilmesi” dedi.

Tekirdağlı Diyetisyen Aysu Sevin Ülker, Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu.  Diyabet diyetisyenliği, sporcu diyetisyenliği, obezite kursları başta olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katılmıştır. Tekirdağ Diyetisyen Aysu Sevin Ülker, Tekirdağ’da  kurucusu olduğu özel muayenehanesinde danışanlarına hizmet veriyor.

ÖNCELİĞİM PARA DEĞİL

201O yılında Haliç Üniversitesi’nden mezun olduğunu ifade eden Ülker, “2014 yılında yüksek lisansımı bitirdim. Tekirdağ’da özel bir hastanede çalıştım.  3 yıl kadar özel hastanede çalıştıktan sonra yeni iş yerimi açtım. Mesleğimi severek yapıyorum. Önceliğim para değil. İnsanların durumuna göre ücretsiz baktığımız hastalarımız da var. Amacımız kişilerin burada sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi ve bir daha diyetisyene başvurmadan hayatını sürdürebilmesi. Tabi bazı hastalıklar oluyor o hastalıklara özgü beslenme programları vermemiz lazım. Genelde hastalarımız yüzde 90’nı zayıflama ve kilo almak için geliyor. Hastalığına özgü beslenmek için gelen insan sayısı çok az. Eğer doktor yönlendirirse gelen oluyor” dedi.

ÇOK KİLO VERDİRMEK SİZİ İYİ BİR DİYETİSYEN YAPMIYOR

Kısa zamanda çok kilo verdirmenin insanı iyi bir diyetisyen yapmadığını kaydeden Ülker, “Tekirdağ’da diyetizyene bakış açısı, kim kaç kilo verdiriyor, kim ne kadar zamanda kaç kilo verdiriyor. Şeklinde. Biz genelde insanların reklamını bu şekilde yapmıyoruz. Bu durumu da doğru bulmuyorum. Kişilerin zayıflama fotoğrafını paylaşmıyoruz. Bunlar suç. Etik değil. Kısa sürede çok kilo verdirmek sizi iyi bir diyetisyen yapmıyor. Bu dışarıdaki insanların algısında sizi iyi yapıyor ama gelen kişinin kas mı kaybetmiş, kalp kası mı zayıflamış bilinmiyor. İnsanlar spor yaparken kalp krizinden ölüyor. Kısa zamanda kilo vermek iyi bir şey değil. Uzun zamanda bir alışkanlık edinilerek kişilerin kilo vermesi bizim için önemli. Biz burada sağlıklı beslenmeyi öğretiyoruz” diye konuştu.

DIŞARIDAN ALINAN İLAÇ VEYA BESİN YAĞ YAKTIRAMAZ

Kestirme yollardan hızlı kilo vermeye karşı olduğunu söyleyen Ülker, “Burada her program o kişinin tahlillerine göre uygulanıyor. Biz diyetisyen bıraktıktan sonra da normal kilo verme devam edecek şekilde bir program uyguluyoruz. Kişiye kısıtlı beslenme vermek doğru değil. Bu sağlıklı bir durum da değil. Kimseye zayıflama ilacı önermiyorum. Hiçbir dışarıdan alınan ilaç veya besin yağ yaktıramaz. Bazı ilaçlar var sadece o gün yenilen yağı yakar. Bu da insanı ishal yapıyor. Kestirme yollara karşıyım. Madem bu kiloyu aldın elini taşın altına koyacaksın. Bu kiloyu vereceksin” ifadelerini kullandı.