TEKİRDAĞLI GENÇTEN YENİ BİR BAŞARI DAHA

TEKİRDAĞLI GENÇTEN YENİ BİR BAŞARI DAHA
Fransa Paris’te yapılan 51. Uluslararası Kimya Olimpiyatında (IChO) Türkiye’yi temsil eden Bilimin Genç Adamı Tekirdağlı Yuşa Can Dinç gümüş madalya kazandı.Ebru Nayim Fen Lisesi ve Bilim ve Sanat Merkezi 12. Sınıf öğrencisi Yuşa...

Fransa Paris’te yapılan 51. Uluslararası Kimya Olimpiyatında (IChO) Türkiye’yi temsil eden Bilimin Genç Adamı Tekirdağlı Yuşa Can Dinç gümüş madalya kazandı.

Ebru Nayim Fen Lisesi ve Bilim ve Sanat Merkezi 12. Sınıf öğrencisi Yuşa Can Dinç 51. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda (IChO) Türkiye’yi temsil edecek olan ulusal takıma girerek 21-30 Temmuz 2019 tarihleri arasında Fransa Paris’te düzenlenen yarışmaya katıldı.

TÜBİTAK Ulusal Kimya Olimpiyatının 1. 2. 3.  ve 4.  aşamalarını da başarıyla tamamlayan Dinç, dört kişiden oluşan ulusal takıma seçildi. 51. Uluslararası Kimya Olimpiyatında (IChO) Yarışmaya 80’i aşkın ülkeden 320 civarında bilim öğrencisi ülkesini temsil etmek üzere  yarışmaya katıldı. Teorik ve Deneysel iki aşamadan oluşan sınava giren Dinç gümüş madalya almaya hak kazandı.

51.Uluslararası Kimya Olimpiyatında (IChO) da elde ettiği GÜMÜŞ madalya ile kendi alanında yapacağı tercihlerde Devlet Üniversitelerine sınavsız giriş hakkı ve Özel Üniversitelere girişte ise ek puan almaya hak kazandı.

Başarısı ile ilgili açıklama yapan Dinç, “Beni en çok gururlandıran ve duygulandıran Ay Yıldızlı bayrağımızla sahneye çıkmak oldu. Ülkem adına Tekirdağ’ımız adına o bayrağı orada kaldırmam benim için en büyük gayeydi. Bugüne kadar bana destek olan başta aileme, okulumdaki öğretmen ve yöneticilerime teşekkür ediyorum” dedi.